Rak społeczeństwa

Czy ktoś kiedykolwiek spowiadał się Ojcu z korupcji?

To się zdarza bardzo rzadko. Ludzie najczęściej mówią, że musieli dać łapówkę, a skoro musieli — to nie zgrzeszyli. To nieprawda. Zapominają o tym, że gdy wchodzą w grzeszną relację, to automatycznie ją konfirmują. W Polsce to rozmiękczanie sumień przez stwarzanie poczucia powszechności grzechu zaczyna się zwykle od tolerowania ściągania w podstawówce. Dlaczego dzieci w USA nie ściągają? Przecież nie są ani etycznie lepsze, ani z innej gliny niż dzieci polskie. Tylko że w Stanach dzieci wiedzą, że ściąganie to kradzież intelektualna, oszustwo wobec szkoły. Jeśli dzięki ściąganiu mają lepsze oceny i dostaną się na uniwersytet, wypchną kogoś, kto uczciwie na to zapracował. A u nas? Od dzieciństwa słyszy się, że wszyscy ściągają, sam — wstyd się przyznać — też ściągałem. Choć trzeba dodać, że ściąganie w socjalizmie, który preferował partyjne koneksje, a nie dobre wyniki, było czymś innym niż w wolnym kraju. Następny krok to kopiowanie programów, płyt CD. Tłumaczy się nam, że to nic złego, że przecież to się opłaca. To samo mówi się o korupcji.

A dlaczego korupcja jest czymś złym?

Już sama nazwa zjawiska na to wskazuje. Corrumpo — to zniszczyć coś całkowicie, do szczętu. Korupcja stopniowo, lecz nieuchronnie niszczy tkankę społeczną. Po drugie — jest grzechem przeciwko przykazaniom: siódmemu, ósmemu i d (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Maciej Zięba OP - ur. 1954, dominikanin, znawca i popularyzator myśli Jana Pawła II, autor kilkuset publikacji w prasie krajowej i zagranicznej oraz kilku książek, m.in. "Kłopot za kłopotem. Katolik w dryfującej Europie" (Poznań 2015), "Papieska ekonomia. Kościół-rynek-demokracja" (Kraków 2016), w latach 1998-2006 prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów. Mieszka we Wrocławiu. (wszystkie teksty tego autora)

Szymon Hołownia - ur. 1976, dziennikarz, współprowadzący program: "Mam talent!" (od 2008). Autor wielu książek, m.in. "Instrukcji obsługi solniczki", "Świętych pierwszego kontaktu". Ostatnio wydał "Boskie zwierzęta". Założyciel Fundacji Kasisi (www.fundacjakasisi.pl) wspierającej Dom Dziecka w Kasisi w Zambii i Fundacji Dobra Fabryka (www.dobrafabryka.pl) wspierającej szpitale, hospicja, szkoły, spółdzielnie, ambulatoria psychologiczne, uchodźców i bezdomnych w pięciu krajach Afryki, w Chinach, w Bangladeszu oraz w Polsce. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Bez prawdy wolność traci sens

PUSTYNIA

Do wszystkich!

List

KOŚCIÓŁ WOBEC POLSKICH PROBLEMÓW


komentarzeFacebook