Archwium > Numer 331 (03/2001) > Nawracajcie się > Bóg objawia swoje Imię

Bóg objawia swoje Imię
Zgodnie z żydowskim rozumieniem imię wyraża istotę osoby, posiada moc. Poznanie czyjegoś imienia, szczególnie gdy chodzi o bóstwo, oznacza zyskanie wglądu w jego istotę i możliwość dysponowania jego mocą.

Rzekł mu Bóg: „Nie zbliżaj się tu!
Zdejm sandały z nóg, gdyż miejsce,
na którym stoisz, jest ziemią świętą”
(Wj 3,5).

W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu Kościół wyprowadza nas na pustynię. Pragnie bowiem, abyśmy w tym czasie nawiedzili to miejsce razem z Panem, który przez czterdzieści dni i czterdzieści nocy postem i modlitwą walczył ze złymi mocami. Słyszeliśmy opowieść o wielkim widzeniu, którego doświadczył Mojżesz: Bóg objawił się mu w krzewie, który palił się, ale ogień go nie trawił. Jest to jedna z najpiękniejszych opowieści Biblii. Spróbujmy zrozumieć, jaki jest jej sens, tak w Starym Testamencie, jak i w dzisiejszej liturgii.

W miejscu odosobnionym

Wizja Mojżesza i jego powołanie dokonują się na pustyni. To nie przypadek. Oczywiście Bóg jest wszędzie i możemy Go spotykać w każdym miejscu: na ulicy, w biurze, w pociągu. Jednak łatwiej odnaleźć Go w samotności. Również prorokowi Eliaszowi Bóg objawił się w miejscu odosobnionym, przemienienie zaś Jezusa miało miejsce na górze, daleko od zgiełku świata. Wątek pustyni przewija się przez cały post po to, byśmy zrozumieli, że od czasu do czasu powinniśmy znajdować chwile samotności i milczenia, aby postarać się zapomnieć o wszelkich ziemskich troskach i całą uwagę skierować na Boga. Mojżesz opuszcza swoich braci — tak czyni później Jan Chrzciciel i równi (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Wilfried Stinissen OCD - ur. 1927 - zm. 2013, karmelita bosy, doktor filozofii, znany w całej Skandynawii rekolekcjonista, autor licznych artykułów i książek poświęconych życiu wewnętrznemu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Zapłata

Medytacja o Eucharystii

Jezus umywa swoim uczniom nogi

CZUWAJCIE!

Kontemplacyjne nastawienie do życia (2)


komentarzeFacebook