Archwium > Numer 329 (01/2001) > Rozmowa w drodze > Wyprostować krzywą Gaussa?

Wyprostować krzywą Gaussa?

J. G. Kiedy powiadomiłem Jacka Urbańca, naszego wspólnego przyjaciela, że wybieramy się do Księdza Arcybiskupa na wywiad, za bardzo nie wierzył w powodzenie naszej misji, bo podobno jest Ksiądz tak zapracowany, że spóźniłby się na własny pogrzeb i wychodzi w połowie swoich referatów. Jednak spróbujemy.

P. K. Kiedy pojawiła się idea Kongresu Kultury Chrześcijańskiej?

Rozmawialiśmy wielokrotnie z Krzysztofem Zanussim o tym, że Kościół powinien podejmować funkcje inspirujące i w pewnym sensie być mecenasem dzisiejszej kultury, ponieważ wielość głosów tworząca dodekafoniczny akompaniament, znamienny dla społeczeństwa pluralistycznego, sprawia, że wielu twórców czuje się zagubionych, a wielu odbiorców nie widzi wielkich idei przewodnich we współczesnej kulturze. Myślałem o tym od dawna, a gdy otrzymałem nominację do Lublina, stwierdziłem, że — z zapleczem intelektualnym w postaci KUL–u — to miasto, symbol pojednania Wschodu z Zachodem, nadaje się doskonale do tego, by w roku Jubileuszu Zbawienia zorganizować w nim Kongres.

J. G. Kongresowi, który był wielką ucztą duchową, towarzyszyły polemiki dotyczące doboru prelegentów. Ksiądz Arcybiskup, wyjaśniając, dlaczego pominięto zasłużonych, mówił, że nie jest to kongres obrońców chrześcijaństwa i że celowo zaproszono ludzi, którzy troszczą się o godność człowieka, (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.Jan Grzegorczyk - pisarz, w latach 1982-2011 roku redaktor miesięcznika "W drodze". Wydał m.in. "Dziurawy kajak i Boże miłosierdzie", pięcioksiąg "Przypadki księdza Grosera", opowiadania "Niebo dla akrobaty", powieści "Chaszcze i Puszczyk". Jego ostatnią książką jest Święty i błazen, rozmowa z Janem Górą, która jest swoistym testamentem ojca Jana. (wszystkich teksty tego autora)

Paweł Kozacki OP - ur. 1965, prowincjał polskich dominikanów, duszpasterz, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". Mieszka w Warszawie (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Kościół powszechny, nie narodowy

Narodowy rachunek sumień

Człowiek z Workuty

Pęknięcie w Kościele czy krzywa Gaussa?

Bukiet


komentarzeFacebook