Wola Boża źródłem pokoju
Cierpienie, aby mogło być owocne, nie musi zostać dobrowolnie przyjęte. Może się zdarzyć, że cierpienie jest tak okrutne, że po prostu przekracza siły człowieka, ale z tego powodu nie jest daremne ani absurdalne. Istnieje tajemnicza wspólnota między ludźmi - w Kościele nazywamy ją wspólnotą świętych - która sprawia, że jeden może mówić "tak" za drugiego.

Tak miało się spełnić słowo, które Pan powiedział przez proroka.
Mt 2,15

 

Syn Boży przyszedł na świat ciemności. Od pierwszej chwili wisi nad Nim groźba śmierci. Złe moce reprezentuje Herod, który zaniepokojony opowieścią o gwieździe, posługuje się podstępem i siłą, aby pozbyć się nowo narodzonego króla.

Bóg ma plan wobec swego Syna, wobec Świętej Rodziny. Herod próbuje go zniweczyć. Dzięki temu, że Józef jest posłuszny Bożym natchnieniom, nikczemne plany Heroda upadają, a Boże zostają urzeczywistnione. Jak refren powraca: Józef zostaje wezwany, by coś uczynił, i Józef odpowiada na Boże wezwanie. Po raz pierwszy, kiedy ukazała się gwiazda na niebie: „...anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: «Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu»... On wstał, wziął w nocy Dziecię i Jego Matkę i udał się do Egiptu” (Mt 2,13–14). Po raz drugi, gdy Herod umarł: „...Józefowi w Egipcie ukazał się anioł Pański we śnie i rzekł: «Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i idź do ziemi Izraela»... On więc wstał, wziął Dziecię i Jego Matkę i wrócił do ziemi Izraela” (Mt 2,19–21). Po raz trzeci Józef miał objawienie w czasie snu, że nie ma osiedlać się w Judei: panował tam bowiem Archelaos, syn Heroda. Józef posłuchał nakazu Boga i udał się w stronę Galilei (Mt 2,22–23).

To wydaje się taki (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Wilfried Stinissen OCD - ur. 1927 - zm. 2013, karmelita bosy, doktor filozofii, znany w całej Skandynawii rekolekcjonista, autor licznych artykułów i książek poświęconych życiu wewnętrznemu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Jezus umywa swoim uczniom nogi

Czy tylko nieliczni będą zbawieni?

Kontemplacyjne nastawienie do życia (1)

W drodze do Emaus

Zbudź się, o śpiący...


komentarzeFacebook