Archwium > Numer 457 (09/2011) > Orientacje > Krótki film o zapijaniu

Krótki film o zapijaniu

Nie ma żadnego centrum pamięci ofiar nałogu, jakiegoś mauzoleum, zbioru nazwisk poszkodowanych czy szpaleru zdjęć w jakiejś kościelnej galerii, gdzie moglibyśmy popatrzeć na twarze trzeźwiejących alkoholików. Nawet na okładce książki nie widać twarzy księdza. Jest schowana za rękami złożonymi w modlitewnym geście. Alkoholizm nierozłącznie wiąże się ze wstydem i lękiem – tak jak każdy nałóg. Ta książka z powodzeniem mogłaby się nazywać wyznania księży seksoholików albo księży hazardzistów, albo księży narkomanów. A zamiast księży mogliby to być prawnicy, nauczyciele czy lekarze. Bo, jak czytamy, „To żadna sensacja, że księża są alkoholikami – mówią specjaliści. I dodają: Przecież to zawód podwyższonego ryzyka”.

Ujęcie pierwsze

Ważnych pytań jest w tej książce bez liku. Mądrych, rozsądnych odpowiedzi również. Ujmuje szczerość bohaterów, ich zgoda na podzielenie się ze światem własną tragedią, bezsilnością, intymnymi sekretami, krzykiem rozpaczy. I to chyba jej największa zaleta. Bo pomysł z pozoru jest banalny – ot, zadać kilka pytań tym, którzy na co dzień udzielają rad innym. Ale efekt okazał się więcej niż dobry. Walka z nałogiem rozpisana jest w Wyznaniach na wiele głosów, tak jak lubi to robić Stanisław Zasada, rwąc i mieszając wątki, budując historie z życiowych okruchów doświadczeń. Czyta się to wszystko jednocześnie z płaczem, wściekłością i wzruszeniem i zastanawia, czy cierpienie, którego doświadczyli bohaterowie, można w jakikolwiek sposób wyrazić. Ale da się w tej książce odnaleźć też coś bardzo krze (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Roman Bielecki OP - ur. 1977, dominikanin, absolwent prawa i teologii, kaznodzieja i rekolekcjonista, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze" (od 2010 roku), autor wielu wywiadów, recenzji filmowych i literackich, publicysta, autor książek "Smaki życia" i "Po co światu mnich?" (obie wspólnie z Katarzyną Kolską). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

SYCYLIJCZYK

Wstęp

Ciężar zaschniętej ziemi

Drodzy Czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,


komentarzeFacebook