Archwium > Numer 457 (09/2011) > Felietony > YOUCAT do poduszki

YOUCAT do poduszki

Jednym z istotnych elementów Światowych Dni Młodzieży w Madrycie była promocja przygotowanego specjalnie z myślą o uczestnikach tego spotkania katechizmu YOUCAT (to skrót od angielskiego Youth Catechism). To naprawdę świetny katechizm dla młodych i nie tylko. Wydany w wielu językach, również po polsku. Podaję te – zdawałoby się – znane wszystkim informacje, ponieważ kiedy byłem w Polsce, stwierdziłem ze zdziwieniem, że niewielu słyszało o YOUCAT. Pomyślałem więc sobie, że będę o nowym katechizmie wspominał tu i tam, przy czym zapewniam, że nie jestem w zmowie z wydawnictwem, które polski YOUCAT wydało. Jestem po prostu przekonany, że warto ten katechizm mieć w domu i czytać go systematycznie, chociażby wieczorem do poduszki, co żadną miarą nie oznacza, że jego lektura działa usypiająco.

YOUCAT został opracowany na podstawie wydanego w 1992 roku obszernego Katechizmu Kościoła Katolickiego. Podzielam opinię jednego z włoskich watykanistów, który stwierdził, że „publikacja Katechizmu była jednym z największych przedsięwzięć pontyfikatu Jana Pawła II, ale zarazem najmniej zrozumianym i docenionym”. W Konstytucji Apostolskiej „Fidei depositum”, ogłoszonej z okazji publikacji Katechizmu, Jan Paweł II stwierdza, że zostaje on „ofiarowany każdemu człowiekowi żądającemu od nas uzasadnienia nadziei, która jest w nas (por. 1 P 3,15), i pragnącemu poznać wiarę Kościoła katolickiego”. Benedykt XVI, który stwierdził, że traktuje siebie jako „dłużnika, który próbuje swoją skromną postawą kontynuować to, co czynił wielki Jan Paweł II”, wielokrotnie (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

RAPORTY O STANIE KOŚCIOŁA

Dajcie spokój w sprawie Paetza

Meandry jedności i wolności

Prawa salamandry

Pisane na cmentarzu


komentarzeFacebook