Archwium > Numer 459 (11/2011) > Felietony > WIĘCEJ KOŚCIOŁA W POLITYCE

WIĘCEJ KOŚCIOŁA W POLITYCE

Kiedy w 1988 roku przyjechałem pierwszy raz do Rzymu, jeden ze współbraci powiedział mi, żebym nie próbował zrozumieć włoskiej polityki, bo szkoda na to czasu; on po kilkunastu latach spędzonych we Włoszech niewiele z niej pojmuje. Pomimo tej przestrogi sprzed lat czasami przeglądam włoską prasę pod kątem polityki.

Będąc latem w Polsce, zauważyłem, że przeciętny Polak uważa, iż zakałą życia politycznego w Italii jest premier Silvio Berlusconi, który zbytnio lubi młode kobiety, a poza tym jest bardzo bogaty, co oznacza, że na pewno nakradł. Trudno się dziwić, że takie jest przekonanie w kraju nad Wisłą, skoro media najczęściej bardzo niekompetentnie, a w dodatku stronniczo relacjonują polityczne wydarzenia we Włoszech. Jednym z nielicznych dziennikarzy, którzy znają się na rzeczy i potrafią w sposób wyważony pisać o polityce w Italii, jest Piotr Kowalczuk publikujący na łamach „Rzeczpospolitej”.

Gdybym był Włochem, głosowałbym na Berlusconiego. Nie dlatego, że mam za nic jego erotyczne ekscesy, znane jako „bunga-bunga”. I nie dlatego, że nie życzyłbym Włochom premiera bardziej statecznego, który nie wprowadzałby do polityki kabaretowo-obyczajowych elementów. Ale dlatego, że dobrze pamiętam, iż ci, którzy dzisiaj rozdzierają szaty nad brakiem moralności Berlusconiego, kiedyś, kiedy byli u władzy, wprowadzili do włoskiego parlamentu najpierw gwiazdę porno Ilonę Staller, znaną w branży jako Cicciolina, a potem niejakiego (czy też niejaką) Vladimira Luxu-rię, który (która) określa się jako osoba przekraczająca podział na płeć męską i żeńską. Luxuria dostał (dostała) (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Katolicy fair trade

Tsunami na rekolekcje

Więcej demokracji w Kościele!

CZY ŚCISKAĆ DŁOŃ DYKTATOROM?

PRACA NAD PRACĄ


komentarzeFacebook