Archwium > Numer 459 (11/2011) > W drodze do ołtarza > JAK SIĘ MĄDRZE RÓŻNIĆ

JAK SIĘ MĄDRZE RÓŻNIĆ
Przyszli małżonkowie muszą pamiętać, że to Bóg jest źródłem miłości. I dlatego właśnie, nie mimo, ale w ramach różnic między mężczyzną a kobietą, możliwa jest miłość małżeńska, stałość, mądra współzależność i trwałość tego związku.

FOT. ANDRZEJ MIELCAREK


Niemal podczas każdego ślubu w kościele słyszymy czytanie z Księgi Rodzaju, mówiące o tym, że Pan Bóg stworzył człowieka – mężczyznę i niewiastę. Tak dobrze znamy ten fragment, że nad niektórymi słowami już pewnie w ogóle się nie zastanawiamy. A one wydają się kluczowe. Mówią o tym, że jesteśmy zupełnie inni.

MS: To ważne, że czytamy te słowa w chwili, kiedy młodzi ludzie wchodzą na drogę powołania małżeńskiego. Kościół odwołuje się do aktu stworzenia, do pierwotnego zamysłu Pana Boga. Przypomina, że ci małżonkowie są stworzeni jako kobieta i mężczyzna, bez względu na to, jak oni tę swoją kobiecość i męskość przeżywają. To jest bardzo czytelny punkt odniesienia.

Kiedy uważnie przeczytamy Biblię, zobaczymy, że jest to opowieść o kobietach i o mężczyznach, o tym, jak różnie się zachowują, przeżywają, reagują. W dzisiejszych czasach kobiecość z męskością bardzo nam się wymieszała. A czytanie z Księgi Rodzaju mówi nam: bez względu na to, jak jest teraz, zostaliście stworzeni jako kobieta i mężczyzna. I tak patrzy na was Pan Bóg. Te słowa, jeżeli się je dobrze usłyszy, mogą być źródłem otuchy dla młodych ludzi.

ŁK: Trzeba się jednak zastanowić, co dzisiaj ludzie słyszą, kiedy mówimy do nich: zostaliście stworzeni jako kobieta i mężczyzna. Odnoszę czasem wrażenie, że interpretując opis stworzenia człowieka, jesteśmy ofiarami nieuświadomionych archetypów i pewnych uwarunkowań kulturowych. Kiedy podczas liturgii sakramentu małżeństwa czytamy fragment z Księgi Rodzaju, warto zadać sobie pytanie o to, czy nie sankcjo (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Łukasz Kubiak OP - ur. 1975, dominikanin, psychoterapeuta, duszpasterz akademicki, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

Maciej Soszyński OP - ur. 1972, dominikanin, prowadzi Dominikańską Akademię Małżeńską. Mieszka w Poznaniu. (wszystkich teksty tego autora)

Katarzyna Kolska - dziennikarka, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "W drodze", absolwentka filologii polskiej i teologii, przez 13 lat pracowała w poznańskim oddziale "Gazety Wyborczej", autorka kilku książek, m.in. "Modlitwa poranna i wieczorna" (Olimp Media 2008) i "Moje dziecko gdzieś na mnie czeka. Opowieści o adopcjach" (Znak 2011, Wydawnictwo W drodze 2016). Jest mężatką, ma dwóch synów, mieszka w Poznaniu. (wszystkich teksty tego autora)

Roman Bielecki OP - ur. 1977, dominikanin, absolwent prawa i teologii, kaznodzieja i rekolekcjonista, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze" (od 2010 roku), autor wielu wywiadów, recenzji filmowych i literackich, publicysta, autor książek "Smaki życia" i "Po co światu mnich?" (obie wspólnie z Katarzyną Kolską). (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Jak Bóg łagodni i cierpliwi

TOWARZYSZ NASZEGO ŻYCIA

ODŁOŻYĆ SIEBIE NA PÓŹNIEJ

Jego drogi nie są naszymi

Foch nasz powszedni


komentarzeFacebook