Archwium > Numer 459 (11/2011) > Orientacje > PO ŚLADACH ZACHEUSZA

PO ŚLADACH ZACHEUSZA
Tomáš Halík, "Cierpliwość wobec Boga. Spotkanie wiary z niewiarą", przeł. Andrzej Babuchowski, WAM, Kraków 2011.Pytania najprostsze rodzą najwięcej problemów. Wielość udzielanych odpowiedzi – irytująco pewnych swej racji, drażniąco wyjaśniających wszystko jednym machnięciem ręki – zniechęca i w krzywym zwierciadle stawia samo pytanie. Jeśli jednak odrzucić lub zagłuszyć wszelkie łatwe odpowiedzi (a jestem przekonany, że nie jest to łatwe) i pozwolić wybrzmieć pytaniom naprawdę i do samego końca – jesteśmy nadzy. Kiedy więc kolejny raz czytam szalenie ważne i boleśnie prawdziwe pytanie „Dlaczego Bóg milczy?”, jestem zniechęcony wszystkimi odpowiedziami, którym dałem się niegdyś uwieść, a które niczego nie wyjaśniają; czuję się bezradny wobec naprawdę wibrującego w powietrzu pytania. Zatem kiedy czytam zdania Tomáša Halíka, że wobec Bożego milczenia należy mieć cierpliwość, na moment się zatrzymuję. I zatrzymuje się we mnie moja wiara.

Wiara, nadzieja, miłość

W książce Tomáša Halíka Cierpliwość wobec Boga. Spotkanie wiary z niewiarą jest wiele zdań boleśnie szczerych i szaleńczo odważnych, które chcą współmyśleć, współdoczytać się razem, bez nietaktownego „nawracania”. Pisze je ksiądz i ceniony duszpasterz, współczesny filozof chrześcijański.

Czytamy: „Mnie także doskwiera często Boże milczenie i ciężar Bożego oddalenia”. Podkreślam sobie z tego zdania dwa słowa – „często” oraz „ciężar” – przeżuwam je i wiem, że kolejne również będą miały smak. „Z ateistami zgadzam się w wielu sprawach, czasem niemal we wszystkim – z wyjątkiem ich wiar (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Cielecki - ur. 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów "Miasto wewnętrzne" oraz książek poetyckich "Ostatnie Królestwo" i "Czas przycinania winnic". Mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma synami. Strzela z łuku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

MISTRZ

"Europa - między Wschodem a Zachodem" Normana Daviesa

Mistyka otwartych oczu

"Chrześcijaństwo nadziei", Droga nadziei", "Msza w kolorach tęczy", "Babilon", "Fronda"

Latarnia i ciemność


komentarzeFacebook