Archwium > Numer 317 (01/2000) > Rozmowa w drodze > Ukrzyżowany w kwiatach lipy

Ukrzyżowany w kwiatach lipy

Janku, dlaczego Ty wierzysz?

Nie wiem, to jest silniejsze ode mnie.

A wiesz dlaczego pytam?

Nie.

Bo zapisałeś w „Dzienniczku perkusisty”, że zawsze trzeba być gotowym, by dać odpowiedź: dlaczego wierzysz.

Musiałbym opowiedzieć wszystkie przypadki mojego życia, które nie są przypadkami.

Ja sobie tego nie wymyśliłem, nikt mnie do niczego nie przekonywał ani nie nawracał. Dostałem kopniaka z niebios. Przed laty spotkałem Czesława Klimuszkę, znanego franciszkanina, terapeutę. Coś się stało z naszym gitarzystą w zespole i ktoś znajomy załatwił nam widzenie z nim, bo nie można się było do niego dostać. Okazało się, że gitarzysta jest i żyje. W czasie tego spotkania Klimuszko wziął mnie ni stąd ni zowąd za rękę i powiedział, że nie ucieknę przed Panem Bogiem, bo moja matka położyła pieczątkę na moim czole. Ofiarowała mnie Matce Bożej.

W jakich okolicznościach?

Był rok 1945. Ojca zabrali do więzienia. Mamę nachodzili urzędnicy UB. Nie miała najmniejszych szans na pracę. Mój brat miał niecałe pięć lat. Nie było co jeść, panowała u nas straszna bieda. Ludzie doradzali matce, żeby usunęła ciążę, bo nie da rady, a ona wzięła do ręki różaniec i ofiarowała mnie Matce Bożej. Urodziłem się zdrowy, ważyłem ponad pięć kilo. A&nb (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Budziaszek - ur. 1945, perkusista Skaldów, autor Dzienniczka perkusisty, popularny rekolekcjonista. (wszystkie teksty tego autora)

Jan Grzegorczyk - pisarz, w latach 1982-2011 roku redaktor miesięcznika "W drodze". Wydał m.in. "Dziurawy kajak i Boże miłosierdzie", pięcioksiąg "Przypadki księdza Grosera", opowiadania "Niebo dla akrobaty", powieści "Chaszcze i Puszczyk". Jego ostatnią książką jest Święty i błazen, rozmowa z Janem Górą, która jest swoistym testamentem ojca Jana. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Różaniec z siekierą

Cios

Skrawek nieba

Cmentarek

Wielki Piątek Anno Domini 1949


komentarzeFacebook