Święty Doktor
Przedziwna historia była z kajdanami. Otóż, żeby wypróbować na sobie ich ciężar Fiodor Piotrowicz założył je na siebie i poszedł... Przeszedł wraz z więźniami cały pierwszy etap katorgi. Po tym eksperymencie doszło do sytuacji paradoksalnej: doktor Haass za własne pieniądze zamówił i sfinansował wykonanie kajdanów, znacznie lżejszych i ułatwiających marsz. Budżet carskiej Rosji nie miał pieniędzy na takie wydatki...

Przed kilku laty, nie pamiętam już w jakiej książce ojca Aleksandra Mienia, znalazłem wzmiankę o człowieku, którego nazwisko brzmiało z rosyjska Fiodor Piotrowicz Gaazz. Dla ojca Aleksandra doktor Gaazz — moskiewski lekarz — był świętym... Był wielkim darem katolików, darem chrześcijańskiego Zachodu dla prawosławnej, dziewiętnastowiecznej Rosji, szczególnie dla jej starej stolicy — Moskwy.

Minęło parę lat i oto trafiły do mojej biblioteczki kolejne książki zawierające informacje o człowieku, wobec którego, jako wierzący katolik i jako Polak, nie mogę przejść obojętnie. Zwłaszcza ta druga część mojego stwierdzenia może wydać się dziwna: darmo szukać nazwiska Doktora w polskich publikacjach zarówno teologicznych, jak i historycznych... A jednak...

Nota biograficzna Friedricha Josefa Haassa — tak bowiem nazywał się od urodzenia doktor Gaazz — została zamieszczona w doskonałym słowniku encyklopedycznym Christianstwo, który ukazał się w 1993 roku nakładem wydawnictwa Balszaja Rossijskaja Encikłopiedija. Jej główny redaktor — wielki rosyjski filolog, literaturoznawca, eseista i poeta — Siergiej Awierincew, był duchowym synem ojca Aleksandra Mienia. Myślę jednak, że nie tylko z tego powodu w encyklopedii znalazło się miejsce dla wielkiego Niemca.

Friedrich Haass urodził się w 1780 roku, gdzieś pod Kolonią. W 1803 roku ukończył w Wiedniu studia lekarskie, po czym od razu przyjechał do Rosji. Dlaczego właśnie tam pojechał? Niewątpliwie perspektywy kariery zawodowej były w ówczesnej Rosji kusząc (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Zdzisław Nowicki - 1951-2006, ekonomista, ambasador RP, w latach 1992-1998 oraz 2000-2004 przebywał na placówkach dyplomatycznych w Sankt Petersburgu, Charkowie i Astanie, publikował po polsku, rosyjsku, ukraińsku, białorusku i angielsku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Dlaczego... jeszcze?

Lewaszowo

Jurodiwa Ksenia

Prorok na trudne czasy

Daj Boże, żebym się mylił


komentarzeFacebook