Archwium > Numer 318 (02/2000) > Felieton > Czy dojedzie tam rower Błażeja?

Czy dojedzie tam rower Błażeja?
Jak zatem podać dzisiejszym studentom książkę, artykuł lub periodyk, ażeby myśl uczynili swoim chlebem, który się spożywa regularnie? Jak mówić do tych, którzy już nie rozumieją, co to znaczy spożywanie chleba? Dzisiejszy student bowiem rozgląda się za innymi pokarmami.

Jechali na Wigilię do domu św. Jacka, bo jak jest dom, to przecież musi być Wigilia. Dlaczego spędzać ją u siebie, we własnych czterech ścianach? Dom św. Jacka jest przecież domem otwartym.

Pan Feliks, elegancki w każdej okoliczności, wybrał się w jamneńskie błota i śniegi i z europejskim gestem wychyliwszy się, jakby pytał o drogę na Paryż, zagadnął w lesie przechodzącego listonosza:

— Bardzo pana przepraszam, czy dobrze jedziemy w kierunku ośrodka akademickiego w Jamnej?

— Tam, gdzie buduje się kościół?

— Tak, tam właśnie.

— Dobrze jedziecie, tu nie ma innej drogi — odpowiedział listonosz.

* * *

Ja dojechałem na Jamną dopiero po świętach. O drogę nie musiałem pytać, za to zmuszony byłem zaczepić o Woronicza w Warszawie, by wystąpić w popularnym ponoć programie „Rower Błażeja”. Nie znam się na mediach. Strasznie nie chciałem tam jechać, ale młodzież doradzała: „Nie może ojciec oddawać pola. To szansa”. Pojechałem. Najpierw nawracałem prowadzących. A kiedy już, dla świętego spokoju, okazywali dowody swej dewocji i życzliwości dla mnie, jako księdza dobrodzieja, pojawiła się ona, ateistka, Anja Orthodox. Kto to jest? Bożyszcze młodzieży. Ortodoksja od dzieciństwa kojarzyła mi się z prawowiernością, a tu nagle ubrana na czarno i blada na twarzy postać odzywa się do mnie: „panie, panie...”. Patrzę na rozkoszne, artystyczne stwor (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Parkiet

Ten dzwon już dzwoni

Po prostu bracia...

JAK IM TO POWIEDZIEĆ?

Motywy estetyczne


komentarzeFacebook