Archwium > Numer 321 (05/2000) > Nędzarze i bogacze > Nie dawaj mi bogactwa ni nędzy

Nie dawaj mi bogactwa ni nędzy

W krajach Południa rażące dysproporcje gospodarcze i społeczne sprawiają, że ludzie stają się towarem zmuszanym do niewolniczej pracy. Nie otrzymują dostatecznego wynagrodzenia, żyją w warunkach urągających godności ludzkiej, poluje się na nich jak na zwierzęta, jak choćby na dzieci ulicy w Brazylii.

 

„Dla Kościoła nic nie jest ważniejsze niż ludzkie życie, osoba, a zwłaszcza ubodzy i uciskani, którzy są istotami nie tylko ludzkimi, lecz także boskimi, gdyż Jezus powiedział, że wszystko, co im się czyni, czyni się Jemu” — tak wołał wielki prorok naszych czasów, arcybiskup Salwadoru, Oscar Arnulfo Romero. Przypominam jego właśnie słowa, gdyż dzisiaj upływa 20 lat od jego męczeństwa.

Północ i Południe

Zastrzelono go przy ołtarzu 24 marca 1980 roku, podczas celebrowania Mszy św. dla chorych i opiekujących się nimi sióstr zakonnych. „Winien jest śmierci” — wołali i grozili ci, którzy nie chcieli utracić swojej władzy i stanu posiadania. Abp Romero w meandrach zawiłej polityki i koncepcji gospodarczych nie tracił z oczu tego, co najważniejsze: człowieka. Powtarzał za Apostołem Narodów: „Nie możemy nie mówić” i z wielkim realizmem oceniał trzeźwo życie mieszkańców Salwadoru. Przedstawiał sytuację wsi: ,,67% matek rodzi bez opieki lekarskiej; na sto urodzonych dzieci sześćdziesiąt umiera; tylko 37% rodzin ma dostęp do ujęć wody; 73% dzieci cierpi na niedożywienie; 50% ludności wiejskiej nie (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Różański OMI - ur. 1961, oblat Maryi Niepokalanej, absolwent filologii polskiej, dr misjologii, adiunkt przy Katedrze Historii Misji na UKSW, misjonarz?praktyk, aktualnie mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

O Andrzeju Madeju

Globalizacja solidarności

Wiersze

Misja dopiero się zaczyna

Łatwy zysk?


komentarzeFacebook