Niezasłużony dar

Czym jest dla Pana wiara?

Dynamiczną rzeczywistością, która jest w życiu najważniejsza. Trzeba o nią ciągle zabiegać. Nie da się jej posiąść na stałe, można ją łatwo utracić, zwłaszcza kiedy się o niej mówi publicznie. Mam za sobą wiele upadków, zdrad, okresów pustki duchowej i niewrażliwości na grzech. Jednak nadzieję dają mi żal za popełnione zło i mozolne podnoszenie się do dalszego życia z Bogiem. W Ewangelii możemy przeczytać historie Piotra i Judasza. Obaj zdradzili Chrystusa, ale Piotr potrafił podnieść się z upadku i stał się opoką Kościoła, a Judasz poszedł, powiesił się. Bez wiary nasze życie byłoby samą rozpaczą.

Jak traktuje Pan zatem sztukę — pisanie wierszy? Czy ona wypływa z wiary?

Oczywiście, że tak. Wielka sztuka zawsze rozgrywa się w przestrzeni duchowej. Nie może to być jednak proste relacjonowanie własnych rozterek religijnych. Potrzebna jest świadomość języka, formy, dążenie do artystycznej doskonałości... Nawet język kształtuje się w konfrontacji własnego myślenia i odczuwania z językami przeszłości, w których zawarte są doświadczenia duchowe dawnych pisarzy. W moim przekonaniu poezja powinna pomagać ludziom żyć lepiej, piękniej, wznioślej, a nie tylko zaspokajać ich potrzeby estetyczne.

Czy książka „Zamieszkać w katedrze” jest poświęcona analizie zjawisk we współczesnym życiu literackim, czy może raczej jest zbiorem polemik z adwersarzami &b (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Wojciech Wencel - ur. 1972, poeta i eseista, autor tomów poetyckich Wiersze (1995), Oda na dzień św. Cecylii (1997) i Oda chorej duszy (2000) oraz zbioru szkiców Zamieszkać w katedrze (1999), redaktor "Frondy" i "POSTygodnika" ? dodatku do Nowego Państwa, mieszka w Gdańsku. (wszystkie teksty tego autora)

Wojciech Chmielewski - ur. 1969, absolwent historii i podyplomowego studium dziennikarskiego, publikował w "Rzeczpospolitej", "Nowym Państwie", "Tygodniku Solidarność" i "Nowych Książkach", mieszka w Warszawie. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Bogaty młodzieniec i jego zeszyty

Odcienie ciemności

Człowiek mistyczny

Przygoda pewnej duszy

Chrystus w grobie


komentarzeFacebook