CZUWAJCIE!
Sensem adwentu jest m.in. wewnętrzna przemiana naszej tęsknoty. Zamiast rozpraszać ją na tysiące niepotrzebnych spraw, teraz uczymy się tęsknić za Nim, który jest wielkim Utęsknionym.

,,Dobrze spałeś?” – pytamy uprzejmie, kiedy spotykamy się rano. Wieczorem natomiast nigdy nie pytamy: ,,Czy dobrze czuwałeś?”. Spanie wydaje się nam najwidoczniej ważniejsze od czuwania. Jednak Jezus mówi: „Czuwajcie!” (Mt 24,42). Co rozumie przez te słowa?

Nie spać

Czuwać znaczy w pierwszm rzędzie „nie spać”. Kontrast między czuwaniem a spaniem chyba najwyraźniej jest widoczny w Getsemani, gdzie Jezus stacza swoją ostatnią walkę (greckie słowo agonia oznacza walkę), a w tym czasie uczniowie śpią. Nawet Jego powtórne ostrzeżenia nie są w stanie sprawić, aby czuwali. Już na Górze Przemienienia uczniowie pokazali, że pilniejsi byli w spaniu niż w czuwaniu. „Tymczasem Piotr i towarzysze snem byli znużeni” – pisze św. Łukasz (9,32). Może dziwimy się „jakże oni mogli spać, kiedy coś tak wielkiego dokonywało się na Górze?”. Jednak Eucharystia jest czymś o wiele większym niż tamto przemienienie Jezusa; a czy mamy odwagę twierdzić, że zawsze podczas mszy świętej jesteśmy bardzo trzeźwi? Czy ospałość uczniów nie jest czymś, co jest niestety odwiecznie na czasie? Czy nasze życie często nie jest nacechowane ospałością i zmęczeniem, nieobecnością i brakiem uwagi? Czy odważylibyśmy się powtórzyć za psalmistą: ,,Moja dusza zawżdy w rękach moich” (Ps 119,109 według przekładu ks. J. Wujka). Innymi słowy: czy rzeczywiście w nasze życie wkładamy wszystko, co możemy? Czy raczej żyjemy w jakimś półśnie? Czy nie jesteśmy bardziej podobni do kładących się spać niż do biegaczy, o których mówi św. Paweł: tych, którzy biegną, aby (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Wilfried Stinissen OCD - ur. 1927 - zm. 2013, karmelita bosy, doktor filozofii, znany w całej Skandynawii rekolekcjonista, autor licznych artykułów i książek poświęconych życiu wewnętrznemu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Autorytet w Kościele

Wewnętrzne skupienie

Zbudź się, o śpiący...

Kontemplacyjne nastawienie do życia (2)

Cudzołożnica


komentarzeFacebook