Archwium > Numer 460 (12/2011) > Kontrowersje > ZMARNOWANA ŚMIERĆ HANKI MOSTOWIAK

ZMARNOWANA ŚMIERĆ HANKI MOSTOWIAK
Pamiętacie "Utraconą cześć" Katarzyny Blum? Fenomenalną powieść o tym, co może z życia zwykłego człowieka zrobić tabloidowa prasa? Dziś media są w stanie uczynić znacznie więcej - w dodatku dobrego! - o ile nie zaprzepaszczą danej im szansy.

Jest wtorkowy wieczór 8 listopada. Włączam TVP 2, by zobaczyć, co się stanie „the day after”. Wczoraj byłam wśród 8,4 mln Polaków, którzy najpierw na nią czekali, a potem śledzili z zapartym tchem. Śmierć Hanki Mostowiak.

Nie wiecie, kim jest (była) Hanka Mostowiak? Nie wierzę! Raczej wiecie, tylko nie chcecie się przyznać. Bo szef intelektualista. Bo znajomi snobują się na tych, co to już dawno nie mają w domu telewizora. Bo sami snobujecie się na tych, których 8 listopada interesowało wyłącznie inauguracyjne posiedzenie Sejmu siódmej kadencji. Bo to właśnie posiedzenie z zapartym tchem śledziliście w telewizjach informacyjnych na żółtych paskach. Bo żółte paski są dla was solą życia. Bo…

Gdybyście naprawdę nie wiedzieli, nie słyszeli jeszcze w tramwaju, autobusie, na parkingu, przejściu dla pieszych, w centrum handlowym, na rynkowym straganie czy gdziekolwiek indziej, spieszę wyjaśnić: Hanka Mostowiak to jedna z głównych bohaterek serialu M jak miłość emitowanego już od 11 lat przez Telewizję Polską (tak, tę, za którą – przynajmniej teoretycznie – wszyscy płacimy abonament). Matka trójki dzieci (dwie starsze córki adoptowane), wierna żona, wspaniała nauczycielka, postać do bólu kryształowa. W tę rolę wcielała się aktorka Małgorzata Kożuchowska. Tyle, że pół roku temu coś w tym krysztale pękło.

Według jednej wersji Kożuchowska zapowiedziała publicznie, że nie chce już być Hanką Mostowiak (trudno się dziwić; wielki aktor, którym jest Janusz Gajos, do dziś nie znosi postaci Janka Kosa z Czterech panc (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Zofia Kotlińska - ur. 1979, absolwentka socjologii, podróżniczka. Obecnie mieszka i pracuje w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

SZCZĘŚLIWY LEŃ

GDY MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ

POCHWAŁA BEZUŻYTECZNOŚCI

BYŁO NA CO POPATRZEĆ

SZKOŁA ŻYCIA


komentarze



Facebook