ZŁA KSIĄŻKA
"Duża książka o aborcji" promuje zło - odbiera człowiekowi człowieczeństwo, odbiera macierzyństwu jego blask. Tymczasem Janusz Palikot domaga się, by pozycja ta została wpisana na listę podręczników MEN.

W cyklu „Duża książka o...” wydawanym przez Wydawnictwo „Czarna Owca” pojawiła się ostatnio pozycja autorstwa Katarzyny Bratkowskiej i Kazimiery Szczuki poświęcona aborcji. Już w pierwszy słowach autorki deklarują, że są za legalizacją aborcji, oraz że postrzegają ją jako wyraz prawa kobiety do decydowania o sobie. Książka adresowana jest do ludzi młodych, uczniów ostatnich klas gimnazjów i szkół średnich. Na okładce w narożniku jest adnotacja „bez tabu”. I taka właśnie jest ta książka – bez tabu, czyli bez uszanowania świętości.

Z żołędzia lipy nie będzie

Nie chodzi o to, że aborcja jest lub powinna być tematem tabu, ale o to, że autorki odrzuciły to, co nienaruszalne i święte – ludzkie życie w jego najdelikatniejszym, najwrażliwszym momencie. Same zresztą kwestionują człowieczeństwo „tego czegoś”, co kobieta nosi w sobie, gdy jest w ciąży. Robią to, używając przedziwnego argumentu, jakoby przypisywanie „temu biologicznemu bytowi” (s. 6) cech moralnych równie dobrze mogło się wyrazić poprzez przypisanie mu cech demonicznych albo wampirycznych (s. 6). Rzecz w tym, że żadna z kobiet – przynajmniej wedle mojej wiedzy – nie urodziła demona ani wampira, natomiast każda ze znanych mi matek urodziła człowieka. Zakwestionowanie człowieczeństwa rozwijającej się istoty musi prowadzić do logicznej konkluzji, że „ten biologiczny byt” zmienia swoją naturę w trakcie istnienia, czyli że jest taki okres jego życia, w którym nie jest człowiekiem.

Problem w tym, że od strony metafizycznej jest to bełkot.

Każdy byt ma swoją (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Piotr Kieniewicz MIC - ur. 1967, marianin, dr hab., adiunkt w Katedrze Teologii Życia KUL, mieszka w Licheniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

PRAWO DO SPRZECIWU

Pornograficzne upodobania współmałżonka

Dar i pamięć

Drodzy Czytelnicy,

O wyższości postu nad karnawałem


komentarzeFacebook