Archwium > Numer 460 (12/2011) > Felietony > MORZE KOMUNIKACJI

MORZE KOMUNIKACJI

Wielkie możliwości komunikacji, które mamy dzisiaj, mogą z jednej strony prowadzić do całkowitego wykluczenia wymiaru osobowego. Pływa się tylko w morzu komunikacyjnym, ale już nie spotyka się osób. Z drugiej strony może to być szansa, chociażby przez to, że się nawzajem dostrzegamy, że się spotykamy, że sobie nawzajem pomagamy, że wychodzimy ku sobie. (…) Nie mogę oczywiście czytać wszystkich gazet i w sposób nieograniczony spotykać się z ludźmi. Myślę jednak, że jest niewiele osób, które odbywają tyle spotkań, co ja. (…) Mogę w bardzo ludzki, osobisty i realistyczny sposób spotykać sprawy tego świata i przyglądać się im nawet z bliższej perspektywy, niż oferuje to gazeta.

 

Słowa papieża Benedykta XVI, wypowiedziane podczas długiego wywiadu z Peterem Seewaldem i zamieszczone w książce Światłość świata, zmuszają do refleksji. W istocie, życie społeczne i towarzyskie w dużej mierze przeniosło się już do sfery wirtualnej. Przyjaźnie zawiera się dziś częściej w internecie niż w świecie realnym, na najważniejsze tematy rozmawia się w internecie, w internecie także plotkuje się i flirtuje. Dla współczesnych nastolatków czaty na facebooku są dziś tym, czym dla pokolenia czterdziesto- i pięćdziesięciolatków było przesiadywanie do późnych godzin wieczornych na podwórkowym trzepaku. Spacer u boku sympatii, z obowiązkowym trzymaniem się za ręce, nie jest już hitem sobotniego popołudnia. Dużo wygodniej jest wymieniać się sms-ami.

Dochodzi do groteskowych sytuacji. W jednej z ankiet młodzi ludzie na pytanie: „Ilu masz przyjaciół&rd (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marek Magierowski - ur. 1971, publicysta tygodnika "Do rzeczy", absolwent hispanistyki na UAM, mieszka z żoną i dziećmi w podwarszawskim Ustanowie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

BODY ISSUE

Zły katolik

Donald i wściekły

Kto wytrwa do końca

DLACZEGO DZIECI DOPROWADZAJĄ NAS DO SZAŁU?


komentarzeFacebook