Archwium > Numer 460 (12/2011) > Felietony > MARCIN BABRAJ, DOMINIKANIN

MARCIN BABRAJ, DOMINIKANIN

Kim jest Marcin Babraj, wie niewielu dzisiejszych czytelników miesięcznika „W drodze”. Wspaniały człowiek, zatroskany o wiarę i Kościół, umiejący czytać znaki czasu. Człowiek uparcie wierzący w moc słowa drukowanego, pragnący nakarmić Słowem Bożym jak najwięcej wygłodniałych ludzi.

Przyjaciel. Z licznego grona osób, z którymi się przyjaźnił, wystarczy wspomnieć Kazimierę Iłłakowiczównę, Annę Kamieńską, Romana Brandstaettera. Owocem tych jego przyjaźni były nie tylko wiersze czy artykuły w miesięczniku, ale także publikacje książkowe, chociażby dzieła Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka czy pierwsza wydana w Polsce w oficjalnym obiegu książka Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Dzisiaj jego cela w krakowskim klasztorze to tunel i kominy zbudowane z gazet, dokumentów i książek, a pośrodku tego wszystkiego – wąski przesmyk do okna, biurka i tapczanu. Na biurku półmetrowa warstwa spraw pilnych. Czekają na wzięcie do ręki papiery sprzed lat, dokumenty niezwykle ważne i prawdziwe dotyczące miesięcznika „W drodze” oraz innych kwestii najwyższej wagi.

– Tego nikt poza mną nie może załatwić – powiada bezbronny.

I tak jest od lat.

Tymczasem świat obrócił się ileś razy, ludzie nauczyli się posługiwać komputerem i internetem, a papierów na biurku Marcina przybywa. On sam zaś czeka na przypływ sił i odwagi, aby napisać wreszcie prawdę o miesięczniku „W drodze” i swoim życiu. Zbiera się do tego od lat i nad tym pracuje.

Z Marcinem polubiliśmy się od razu, od pierwszego spotkania. Miałem zresztą referencje od Jana S (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

APER DE SILVA

Samotność wypełniona Bogiem

Wiara jak ser

Zobaczyć światła Taboru

Wierzę w zmartwychwstanie


komentarzeFacebook