Archwium > Numer 460 (12/2011) > Felietony > RAPORTY O STANIE KOŚCIOŁA

RAPORTY O STANIE KOŚCIOŁA

W 1984 roku włoski dziennikarz Vittorio Messori przeprowadził z Josephem Ratzingerem rozmowę, która ukazała się jako książka Raport o stanie wiary. To świetna analiza sytuacji Kościoła w kontekście reform Soboru Watykańskiego II. W dużej części jest ona aktualna również dzisiaj. Po ostatnich wyborach w Polsce nastąpił wysiew różnych „raportów” o stanie wiary i Kościoła w Polsce. Większość z tych tekstów ma to do siebie, że – w przeciwieństwie do książki Ratzingera – już w momencie ich pisania (lub wypowiadania) była nieaktualna, to znaczy miała niewielki związek z rzeczywistością.

Jarosław Gowin stwierdził, że Kościół znalazł się na rozdrożu, a wyborczy sukces Palikota to wynik zagubienia Kościoła, który po katastrofie smoleńskiej jednoznacznie związał się z PiS-em i dał się zdominować przez nurt radykalny, czyli środowisko Radia Maryja. Profesor Jan Hartmann twierdzi, że Kościół znajduje się w fatalnej sytuacji i jego upadek jest już przesądzony, co profesora niezwykle cieszy. „Prorokuje” nawet, że Kościół w Polsce będzie się zmagał z ryzykiem rozpadu wewnętrznego, w efekcie czego może dojść do powstania Kościołów narodowych. Hartmann wierzy, że dzięki Palikotowi dokona się uzyskanie pełnej suwerenności od… Watykanu. Lech Wałęsa w swoich rozlicznych „raportach” jest za, a nawet przeciw. W wywiadzie dla portalu Onet (30 IX 2011) pan prezydent stwierdził, że Palikot jest potrzebny, a jego wejście do parlamentu byłoby bardzo higieniczne. Ale w rozmowie na tym samym portalu 18 X 2011 r. oznajmił, że nie poprze walki religijnej Palikota i że (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

O powodach irytacji

Mgła w Kazimierzu, mgła w mediach

Dialog z grobami pobielanymi

Matka Boża parlamentarzystów

Najlepszy światopogląd


komentarzeFacebook