Archwium > Numer 326 (10/2000) > Dominus Iesus > Pana Jezusa traktuje się poważnie

Pana Jezusa traktuje się poważnie

Paweł Kozacki OP: Jakie czynniki zadecydowały, że deklaracja Kongregacji Nauki Wiary Dominus Iesus ukazała się właśnie w tym momencie?

Marcin Przeciszewski: Po pierwsze dokument ukazuje się na półmetku Wielkiego Jubileuszu, skoncentrowanego bardzo mocno na osobie Jezusa Chrystusa. Jako tekst chrystologiczny rzuca ważne światło na podstawowe prawdy wiary chrześcijańskiej i definiuje, czym jest Kościół. W pastoralnym programie Wielkiego Jubileuszu kwestia nawrócenia, czyli refleksji nad tym, w jaki sposób wierzymy, w co wierzymy, dlaczego wierzymy, jest fundamentalna.

Po drugie dokument ten próbuje porządkować myślenie o dialogu, o konfrontacji z relatywistycznymi nurtami myślenia teologicznego, które pojawiały się w Kościele. Jest to odpowiedź na dość powszechne dziś zagrożenie takim myśleniem.

Grzegorz Górny: Zastanawiając się, dlaczego akurat w tym momencie otrzymaliśmy ów dokument, zwróciłbym uwagę na szum medialny, jaki towarzyszył jego publikacji. Teologowie zauważają, że w Deklaracji nie ma niczego nowego, że jest to podkreślenie tego, co Kościół głosił zawsze. Dziennikarstwo goni za nowościami. Wydawałoby się, że coś, co nie jest nowe, co jest głoszone od dwóch tysięcy lat, nie powinno wywoływać żadnego zainteresowania dziennikarzy. Tymczasem zrobił się hałas, jakby to była wielka sensacja. I to nie tylko dziennikarze, których można jeszcze posądzać, że nie znają się na kwestiach teologiczn (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Grzegorz Górny - ur. 1969, redaktor naczelny kwartalnika "Fronda", publicysta i reportażysta, autor wielu artykułów, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

Jacek Salij OP - ur. 1942, dominikanin, duszpasterz, emerytowany profesor teologii UKSW, autor wielu książek i artykułów, mieszka w Warszawie. (wszystkich teksty tego autora)

Paweł Kozacki OP - ur. 1965, prowincjał polskich dominikanów, duszpasterz, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". Mieszka w Warszawie (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Bez wyobraźni miłosierdzia

Potrzebna modlitwa

Wielkotygodniowy karnawał

Czego się boją misjonarze

Mord w Mestre


komentarzeFacebook