Archwium > Numer 461 (01/2012) > Orientacje > ZŁO W ROLACH GŁÓWNYCH

ZŁO W ROLACH GŁÓWNYCH
"RÓŻA", REŻ. WOJTEK SMARZOWSKI, WYST. AGATA KULESZA, MARCIN DOROCIŃSKI, KINGA PREIS POLSKA, 2011

 

Róża Wojtka Smarzowskiego to jeden z dwunastu smutnych filmów zaprezentowanych w konkursie głównym 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w czerwcu ubiegłego roku. Choć dla wielu widzów był to faworyt festiwalu, jury przyznało jedynie wyróżnienie Marcinowi Dorocińskiemu za najlepszą główną rolę męską.

Również na grudniowej gali finałowej Festiwalu Plus Camerimage w Bydgoszczy Róża przegrała z najnowszym filmem Agnieszki Holland zatytułowanym W ciemności. Co takiego jest w tym filmie, że choć przyprawia widzów o najsilniejsze emocje, to jednak zwyczajnie go nie lubimy?

Splątane losy

W historii kinematografii są takie dzieła, które bardzo cenimy, szanujemy i chętnie o nich opowiadamy, ale rzadko zdobywamy się na to, by je powtórnie obejrzeć. Wystarczy wspomnieć Urodzonych morderców Olivera Stone’a z 1994 roku. Filmy Smarzowskiego należą do tej właśnie kategorii. Działają na widza jak uderzenie obuchem: ogłuszają go, wytrącają z równowagi i – skoro nie ma tu żadnego happy endu – pozostawiają kinomana w pustce wypełnionej chaosem.

Narzędziem tego ogłuszenia jest w Róży ludzkie zło. Co z tego, że na pięknych zdjęciach Sobocińskiego widzimy malownicze krajobrazy Mazur, co z tego, że główni bohaterowie opowieści są postaciami pozytywnymi. Zło, które wylewa się z tej opowieści w prawie każdej scenie, po prostu przytłacza. Świat Smarzowskiego to świat, w którym zło z dobrem wygrywa.

Tadeusz, młody AK-owiec, który podcz (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Konrad Sawicki - ur. 1974, absolwent teologii, publicysta, redaktor "Więzi", współpracownik "Tygodnika Powszechnego" i Deon.pl. Żonaty, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Po ziemi nikt nie będzie płakał

NIEBA NIE BĘDZIE

KOLEJNY DZIEŃ Z RESZTY MOJEGO ŻYCIA

GDYNIA DOJRZEWA, FILMY NIE

Dwa życia Dominika


komentarzeFacebook