Archwium > Numer 461 (01/2012) > Felietony > KONIEC ŚWIATA 2012

KONIEC ŚWIATA 2012

Rok, który właśnie się zaczął, ma być ciekawy. Miejmy nadzieję, że nie w duchu starożytnej chińskiej klątwy „Obyś żył w ciekawych czasach”. Zobaczymy, czy kibice, którzy przyjadą na Euro 2012, czyli mistrzostwa Europy w piłce nożnej, nie utkną gdzieś na naszych „autostradach nieprzejezdnych”. Zobaczymy, czy euro, czyli wspólna waluta, nie padnie. Niektórzy twierdzą, że będzie to rok, w którym okaże się, w jakim naprawdę stanie jest nasza gospodarka i czy minister Jacek Rostowski jest geniuszem, czy też szarlatanem. Nie brakuje jednak takich, którzy przekonują, że problem jest znacznie poważniejszy. Bo rok 2012 ma być rokiem rozlicznych katastrof o globalnym charakterze.

W internecie łatwo znaleźć strony z zestawieniami dat i okoliczności, z których miałoby wynikać, że w 2012 roku stanie się coś strasznego. Krążą „katastroficzne” e-maile. Ten, który znalazłem w mojej poczcie, głosił m.in. „Słuchajcie Mnie teraz. Tego lata nastąpią powodzie w południowej Francji. Nastąpią inne wydarzenia, które spowodują chaos, w tym trzęsienie ziemi w Anglii. Oczekujcie wzrostu poziomu morza w rejonie Morza Śródziemnego, który zszokuje każdego. Trzęsienia ziemi będą odczuwalne również w Norwegii i w Ameryce Południowej…”. Większość wzrusza ramionami i kasuje tego rodzaju orędzia. Ale są też tacy, których zaczyna nurtować myśl: a może jest w tym jakaś prawda…? Poważni ludzie, którzy – wydawałoby się – powinni właśnie wzruszyć ramionami, pytali mnie na serio, co należy sądzić o takich przepowiedniach.

No (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, dziekan Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Różne oblicza Ducha" (2005), "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy" (2012), "Czy Jezus mógł się przeziębić?" (2015), "Między herezją a dogmatem" (2015). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Żyd broni krzyża

Kościół samobójczy

Zderzenie z Naphtą

Czy msza była ważna?

Teletubisie a faryzejskie pułapki


komentarzeFacebook