PO CO IŚĆ NA SKRÓTY
Szkoda, że metody naturalne wpisane są w naszą religię. Na kursach przedmałżeńskich staramy się je odsakralizować, bo przecież działają bez względu na wyznanie.

JACEK KOWALSKI: Podobno parę dni temu przeżywali państwo oblężenie.

MARTA BABIK: Tak, do ojców dominikanów (w Krakowie – przyp. J.K.) zgłosiło się bardzo wielu młodych ludzi, którzy chcieli uczestniczyć w prowadzonym przez nas weekendowym kursie przedmałżeńskim. Z tej gromady ojcowie wybrali grupę stuosobową.

Czyli jest dobrze, bo młodzi ludzie chcą przychodzić i słuchać m.in. o naturalnych metodach planowania rodziny.

MARTA BABIK: Sądząc po licznych grupach, można tak wnioskować. Ludzie przychodzą i słuchają. Ale na ile chętnie? Trudno mi powiedzieć. Niektórzy dopytują, gdzie można się dowiedzieć czegoś więcej, ale są oczywiście i tacy, którzy odrzucają to, co mówimy. Na zakończenie kursu przeprowadzamy ankietę, w której pytamy, ile osób chciałoby spróbować stosować metody naturalne, i jesteśmy pozytywnie zaskoczeni. Większość jest na „tak”.

Co się dzieje na tym weekendowym?

MARTA BABIK: Poruszamy wiele tematów. Trochę psychologii, trochę seksualności, płodności.

W jaki sposób mówicie młodym o płodności, o naturalnych metodach planowania rodziny?

MARTA BABIK: Dość ogólnie. Mamy świadomość, że grupa jest bardzo zróżnicowana. Są ludzie, którzy nic nie wiedzą na temat metod naturalnych, ale są też specjaliści – osoby związane z medycyną albo takie, które uczestniczyły już w różnych kursach. Dlatego chcemy raczej dać im podstawy i zainteresować tematem, niż wchodzić w szczegóły. Jeśli ktoś będzie tym za (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marta Babik - Absolwentka pedagogiki i teologii. Od wielu lat interesuje się problematyką rodzinną, zwłaszcza zagadnieniami komunikacji interpersonalnej. Autorka i realizatorka wielu warsztatów z tego zakresu. (wszystkie teksty tego autora)

Marek Babik - ukończył Papieską Akademię Teologiczną oraz Akademię Pedagogiczną. Doktor i wykładowca wychowania seksualnego w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie. Autor wielu publikacji dotyczących wychowania. Marta i Marek Babikowie są małżeństwem od 19 lat, mają córkę i trzech synów. (wszystkich teksty tego autora)

Jacek Kowalski - ur. 1972, absolwent polonistyki na UAM w Poznaniu, dziennikarz "Gazety Wyborczej" w Bydgoszczy, mieszka w Kruszwicy, jest żonaty, ma trzech synów. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także


komentarzeFacebook