Archwium > Numer 462 (02/2012) > Felietony > KONIEC ŚWIATA 2012

KONIEC ŚWIATA 2012

Ładne rzeczy! Moim sąsiadem z korytarza na III piętrze Palazzo Frascara w Rzymie jest… kardynał. Wśród 22 ogłoszonych 6 stycznia przez Benedykta XVI nowych kardynałów znalazł się m.in. o. Karl Becker, niemiecki jezuita, emerytowany wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego. Obecność kardynała w miejscu mojego zamieszkania zainspirowała mnie do refleksji nad rolą kardynałów w Kościele. I nad możliwymi zmianami w tej materii.

W obowiązującym Kodeksie Prawa Kanonicznego czytamy, że „kardynałów ustanawia w sposób nieskrępowany Biskup Rzymski, wybierając ich spośród mężczyzn, którzy mają przynajmniej święcenia prezbiteratu, odznaczają się szczególną nauką, obyczajami, pobożnością i roztropnością w załatwianiu spraw” (kan. 351). Kodeks stwierdza ponadto, że jeśli mianowany kardynałem nie jest biskupem, to powinien przyjąć święcenia biskupie. Nie jest to jednak warunek konieczny do bycia kardynałem. Na przykład dwaj kardynałowie jezuici Roberto Tucci i Albert Vanhoye nie przyjęli sakry biskupiej. Kardynałowie zbierają się na tzw. konsystorzach w celu rozważania pod przewodnictwem Papieża ważnych spraw Kościoła.

Większość z nas o kardynałach wie tyle, że wybierają na konklawe nowego papieża. To rzeczywiście najbardziej spektakularne zadanie Kolegium kardynalskiego, które wzbudza ciekawość nie tylko katolików. Procedura ta została wprowadzona w 1059 roku. Trzeba zaznaczyć, że czynne prawo wyborcze w konklawe przysługuje kardynałom, którzy w dniu zaistnienia wakatu Stolicy Apostolskiej nie ukończyli 80 lat. Historia konklawe jest bardzo ciekawa. Najdłuższe z (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Demiurgowie europejskich wartości

Europa muzułmańska, a może buddyjska...

Prezerwatywy a reforma Kościoła

Odważni inaczej

KATECHEZA I ANTYKATECHEZA


komentarzeFacebook