SZEWC SĄSIAD

Przez wiele lat tuż obok mnie mieszkał brat Ludwik Wierzbicki. Pochodził z Czortkowa na wschodzie. Był to człowiek dobry i usłużny, kochał zakon i ludzi.

Celę miał podwójną. W jednej klitce stało łóżko i szafa, a w drugiej był warsztat szewski zawalony kopytami i maszynami do szycia skóry. Całymi dniami siedział przy warsztacie w dymie z fajki i chętnie witał tych, którzy do niego przychodzili z potrzebą. Kiedyś robił buty od początku w całości, a później już tylko naprawiał. Co roku dla nowicjatu przygotowywał pasy do habitów. Obok brata krawca był jednym z ważniejszych filarów naszego klasztoru.

Do zakonu wstąpił przed Soborem. Wtedy bracia nosili do białego habitu czarne szkaplerze i czarne kaptury. Od czasu Soboru, kiedy habit braci i ojców stał się taki sam, czyli całkowicie biały, brat Ludwik nie posiadał się z radości. To było wielkie wywyższenie. A jeszcze większym powodem do radości było zaproszenie braci do wspólnego brewiarza, który zaczęto odmawiać po polsku. Wcześniej bracia nie uczestniczyli we wspólnej modlitwie i odmawiali małe oficjum do Matki Bożej samodzielnie w kaplicy.

Jego kościelne zajęcie to solidna obecność w chórze zakonnym (zawsze był pierwszy na modlitwach), pomoc w refektarzu i zbieranie tacy podczas mszy świętych w niedzielę. W klasztornej polityce nie uczestniczył. Jego prosty świat nie potrzebował też wzniosłych idei.

Rano był na modlitwach i śniadaniu, potem zasiadał do swojego kopyta i warsztatu, ponieważ od wczesnych godzin ustawiali się interesanci z najróżniejszymi potrzebami. Za każdym otwarciem drzwi z celi br (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ZABRAŁA GO MATKA BOŻA

W POSZUKIWANIU JĘZYKA WIARY

Po prostu bracia...

Wakacje moich dzieci

Mój program


komentarzeFacebook