PAN JANUSZ

Jest od zawsze. Ruchliwy, z naturalną tonsurą na głowie. Kiedyś przyprowadził do duszpasterstwa synów Jarka i Marka. Z zawodu zootechnik, z urzędu wieloletni dyrektor zoo. Dystyngowana żona jest lekarzem, profesorem chorób tropikalnych. Dzisiaj na emeryturze.

Pan Janusz Kocięcki zawsze gdzieś pędzący, zaangażowany, pod pretekstem sprzątania zoo w Poznaniu zapraszał nas jeszcze w peerelce do sali kominkowej, gdzie piekły się kiełbaski. Kochał wolność, atmosferę harcerskich ognisk i harcerskiej liturgii. Nosił w sobie jakieś tajemnice, których nie wyjawiał. Czasem tylko w zaufaniu napomknął coś o czasach przedwojennych, o ojcu legioniście spod Raszyna i nauczycielu, którego zamordowali Niemcy, o wojnie i Szarych Szeregach. Znał wielu dziwnych ludzi, którzy siedzieli w więzieniach. Było w nim coś z konspiracji, coś z niedopowiedzenia. Studiował w Olsztynie, bo z wilczym biletem szukał sobie miejsca w życiu. Zapalony turysta, przyrodnik, szybownik. Człowiek niezwykle otwarty i radosny. Szybko znaleźliśmy wspólny język.

Płynęły lata. Chłopcy wyrośli i poszli w świat. A pan Janusz pozostał taki, jak zawsze. Jest z nami od początku na Jamnej. Przed sylwestrem nosił tam dziewczętom wodę ze źródła w dolinie, żeby się wykąpały. Pomaga w kuchni, opowiada o zwyczajach zwierząt. Tego mogę słuchać godzinami. Jest z nami na wszystkich spotkaniach lednickich. Czasem jako intendent, kiedy indziej jako załatwiający z urzędami żerdzie, to znowu czuwający nad wyżywieniem młodzieży na zlotach i rekolekcjach – jak duch opiekuńczy. Dogląda wszystkiego, obdarowując nas dobrym słowem i serdecznym uśmiechem. Młodzież kocha p (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Usprawiedliwienie płytkości

Naucz nas, Panie, liczyć dni nasze, byśmy zdobyli mądrość serca...

Wakacje moich dzieci

Proboszcz zazwyczaj jest mężczyzną

Opowieść o cegle


komentarzeFacebook