MÓJ POST

W Dialogach Grzegorza Wielkiego znajdziemy opowieść o tym, jak pewna młoda mniszka, spacerując po ogrodzie warzywnym przy klasztorze, zobaczyła piękną główkę zielonej sałaty. Wyglądała tak apetycznie, że nie mogła się oprzeć i zjadła ją łapczywie bez uczynienia nad nią znaku krzyża. Problem polegał na tym, że na tej sałacie odpoczywał mały diabełek, który został połknięty przez zakonnicę. Zaczął ją dręczyć i męczyć, a na pytanie egzorcysty, dlaczego ją tak opętał, odpowiadał „Co ja zrobiłem? Co ja zrobiłem? Siedziałem tylko przypadkiem na sałacie, a przyszła taka jedna i mnie zjadła”.

Historyjka jest komiczna, a akcent został w niej położony nie tyle na łapczywość zakonnicy, ile na brak dziękczynienia z jej strony za tak wspaniały dar.

Modlitwa dziękczynna przed posiłkiem i po nim była w dzieciństwie częścią mojej codzienności, ale jako dorosła osoba zatraciłam ten moment skupienia nad darami. Spożywanie posiłku stało się z czasem satysfakcją samą w sobie bez głębszej refleksji.

Jedzenie może stać się obsesją, wiem to z własnego doświadczenia. Ciągłe myślenie i mówienie o nim w zasadzie nie różni się od samej konsumpcji, tyle że w tym wypadku najadamy się słowami i myślami. Namacalnym tego dowodem jest to, że w ostatnich latach wszyscy zaczęli mówić i pisać o kuchni i różnych przyjemnościach gastronomicznych. Półki w księgarniach uginają się pod nowymi pozycjami, a telewizja i internet roją się od blogów i programów kulinarnych. Mam wrażenie, że znajduję się w świecie ogólnej niestrawności, chociaż ja też, przez moje pisanie i mówienie, uczestniczę (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tessa Capponi-Borawska - pochodzi z Florencji. Ukończyła studia historyczne na tamtejszym uniwersytecie. Do Polski przyjechała w 1983 roku. Przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek: "Dziennik toskański"; "Moja kuchnia pachnąca bazylią" oraz "Smak kwiatów pomarańczy. Rozmowy o kuchni i kulturze". Ma pięcioro dzieci i czworo wnucząt. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

MOJE MIASTO

JAK DZIECI

HERKULES I ATLAS

MODLITWA ZA DZIECI Z GAZY

PRZEBŁYSK


komentarze



Facebook