Archwium > Numer 463 (03/2012) > Felietony > KATECHEZA I ANTYKATECHEZA

KATECHEZA I ANTYKATECHEZA

Od dwóch tysięcy lat głoszona jest na świecie nowina o Jezusie Chrystusie i Jego Kościele. Ale jest też głoszone orędzie odwrotne: chrystofobiczne i katofobiczne. Mamy zatem przepowiadanie i antyprzepowiadanie, katechezę i antykatechezę. To zmaganie się dwóch różnych żywiołów zostało przedstawione w Apokalipsie jako walka Smoka z Niewiastą. Smok chce pożreć Dziecię zrodzone przez Niewiastę. Ostatnia księga Biblii przestrzega nas, że w pewnym momencie będzie się wydawać, iż Smok zwycięża: „A cała ziemia w podziwie powiodła wzrokiem za Bestią; i pokłon oddali Smokowi, bo władzę dał Bestii. […] A dano jej usta mówiące wielkie rzeczy i bluźnierstwa” (13,3–5). A zatem antyprzepowiadanie będzie niekiedy dużo bardziej przekonujące niż przepowiadanie.

Nasuwa się pytanie, czy i jak reagować na antykatechezę. Niektórzy nie zauważają jakiejkolwiek antykatechezy i uśmiechają się szeroko do świata. Niestety, wydaje się, że to uśmiech z Ody do rozpaczy ks. Jana Twardowskiego: „przecież bez ciebie [rozpaczy] byłbym stale uśmiechnięty jak prosię w deszcz”. Inni zauważają przejawy działania Bestii, ale nie chcą o nich mówić, gdyż twierdzą, że należy się koncentrować na przekazie pozytywnym. Trudno nie zgodzić się z tezą, że od kerygmatu negatywnego ważniejszy jest pozytywny, tyle że z tego żadną miarą nie wynika, iż nie należy głosić także kerygmatu negatywnego, czyli orędzia o dramatycznej rzeczywistości grzechu. Z drugiej strony nie brakuje takich, którzy wszędzie widzą grzech ciężki, a w każdym dobru znajdują cień, który zaraz wyolbrzymiają.

Gdzie szukać złote (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Prowincjałki z Loyoli

Od Rydzyka do Owsiaka

Dobry ksiądz, to eksksiądz?

Chuck Norris też przyjął kolędę...

JAKA PRACA JEST PRACĄ


komentarzeFacebook