Archwium > Numer 308 (04/1999) > Lednica > Ryba ciągnie haczyk

Ryba ciągnie haczyk

Czy warto podejmować tak ogromny wysiłek, by powtórzyć spotkanie na Lednicy? Czy pola lednickie nie pochłaniają zbyt wiele duszpasterskiej energii?

Problem kontynuowania Lednicy nie należy już tylko do mnie. Myślę, że sama młodzież nie pozwoliłaby mi z niej zrezygnować. Lednica kosztuje mnie co roku sporo zdrowia, ale jest z nią, czy raczej ze mną, tak jak z rodząca kobietą, która jęczy, stęka, drze się, a potem, gdy się dziecko urodzi, nie posiada się z radości. Trudy są wprost niewyobrażalne. Gołymi rękami, bez funduszów i etatowych współpracowników, od których można wymagać, stworzyć spotkanie mające być kontrapunktem dla III tysiąclecia, a przy tym przebić się przez szum medialny — to jest wyczyn.

Lednica — zwłaszcza pierwsze spotkanie — miała wielu przeciwników albo też prześmiewców. Czy ich szeregi stopniały?

Może nie przeciwników, ale osoby sceptyczne. Nie wymagałem jednak od nich tej wiary, jaką sam miałem. Bardzo trudno sztabowcom duszpasterskim i kościelnym rozeznać, czuć pole tak jak mnie, który jestem liniowym żołnierzem. Ja czuję to bardziej i musiałem się uwiarygodnić.

Jeden z biskupów, sceptycznie nastawiony do Lednicy, wyznał publicznie, że się „nawrócił” na Lednicę, o czym powiedział na „prywatnej spowiedzi” Papieżowi.

To był piękny gest. Zrobił to z dużą klasą i szczerością. Szalenie mi tym zaimponował. Tym bardziej, że w jego pretensjach, zgłaszanych pod (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

Jan Grzegorczyk - pisarz, w latach 1982-2011 roku redaktor miesięcznika "W drodze". Wydał m.in. "Dziurawy kajak i Boże miłosierdzie", pięcioksiąg "Przypadki księdza Grosera", opowiadania "Niebo dla akrobaty", powieści "Chaszcze i Puszczyk". Jego ostatnią książką jest Święty i błazen, rozmowa z Janem Górą, która jest swoistym testamentem ojca Jana. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

...I w miłość się obrócimy

List do generała Zakonu Paulinów

Duszpasterstwo to jednak budowanie

Marzenie

Pragniemy podzielić się z Wami miłością...


komentarzeFacebook