Archwium > Numer 308 (04/1999) > Ścieżki ducha > Kontemplacyjne nastawienie do życia (2)

Kontemplacyjne nastawienie do życia (2)

W poprzednim numerze mówiliśmy o milczeniu zewnętrznym, które warunkuje milczenie wewnętrzne. W ostateczności chodzi właśnie o to wewnętrzne milczenie. Kto próbuje w codzienny rozkład dnia wprowadzić chwile milczenia, ten często boleśnie doświadcza, że zewnętrzny hałas jest niczym w porównaniu z tym, który panuje w naszym wnętrzu. Ten, kto pozwala się prowadzić impulsom zewnętrznym, może mieć wrażenie, że wewnętrzny zgiełk wprost go ogłusza. W ten sposób w pewnym sensie pierwszym owocem medytacji czy modlitwy wewnętrznej — i na pierwszy rzut oka złym owocem — jest to, że zaczynamy zdawać sobie sprawę, iż nasze „życie wewnętrzne” jest nieustannym fantazjowaniem, programowaniem, kontrolowaniem i dyrygowaniem. Nasze nieudane godziny modlitwy — nieudane, ponieważ myślami nie byliśmy przy Bogu — nie muszą z tego powodu być nieudane. Uczą nas czegoś ważnego, a mianowicie tego, że odeszliśmy od tego, co istotne.


Wewnętrzna dyscyplina

Jeżeli chcemy zachować zwierciadło duszy nienaruszonym tak, aby Bóg mógł się w nim przeglądać, to potrzebujemy stałej, wewnętrznej dyscypliny. Jeżeli dajemy naszym myślom, wyobrażeniom, wspomnieniom i planom wol-ność, to one tworzą w duszy chaos. Trudno przecenić znaczenie naszych my-śli — one rządzą światem; również naszym światem wewnętrznym. O czym myślimy? O błahostkach czy o rzeczach ważnych? Czy w naszych myślach jest miejsce dla Boga? Jest w naszym wnętrzu pokój czy panuje w nim rozgardiasz? Do czego służy nam pamięć? Do odkurzania bolesnych zdarzeń, któryc (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Wilfried Stinissen OCD - ur. 1927 - zm. 2013, karmelita bosy, doktor filozofii, znany w całej Skandynawii rekolekcjonista, autor licznych artykułów i książek poświęconych życiu wewnętrznemu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Wewnętrzne skupienie

Pozwól ciału modlić się

Zasada życia (II)

Tęsknota jest zjednoczeniem z Bogiem

Pragnienie jako znak


komentarzeFacebook