Archwium > Numer 309 (05/1999) > Listy ze świata > Amerykańska kultura masowa (1)

Amerykańska kultura masowa (1)

Kultura popularna jest rezultatem rewolucji przemysłowej. Opiera się na produkcji masowej, komercyjnej. Podejmuje się dostarczyć rozrywkę i zakłada zysk. Powielanie, odbywające się zawrotnie szybko, stoi w absolutnej sprzeczności z wyjątkowością. Dawniej kulturę tworzyło niewielu dla niewielu, potem niewielu dla wielu, dzisiaj wielu dla wielu.

 

 

W Orlando na Florydzie Towarzystwo Kultury Popularnej i Amerykańskie Towarzystwo Kulturalne zorganizowało niedawno konferencję naukową. Omawiane były takie tematy, jak „Boska wiedza i pojmowanie ludzkie w Raju UtraconymStar Trek”, „Heteroseksizm i kontinuum stosunków między płciami w Chasing Amy”, „Filmy Pokolenia X”, „Hormony i serce, studium charakterów w operze mydlanej All My Children”. Wysuwano śmiałe teorie, operowano żargonem, jak na innych konferencjach z nauk humanistycznych i społecznych.

Od późnych lat sześćdziesiątych, czyli na fali rewolucji obyczajowej, pop culture zaczęła gdzieniegdzie pojawiać się jako dziedzina akademicka. Wcześniej, żeby na tym terenie zajmować się jakimś tematem, trzeba było uznać go za sztukę. Teraz już nie, bowiem przy braku zgody co do tego, czym jest sztuka, uznano, że każdy jest artystą. W takiej sytuacji, trudno polemizować z poglądami dra Josepha Slade’a, który od blisko trzydziestu lat „naukowo” zajmuje się filmem erotycznym i dowodzi, że (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Joanna Petry Mroczkowska - dr nauk humanistycznych, tłumaczka, eseistka, krytyk literacki. W związku z pobytem w Stanach Zjednoczonych zajmuje się w ostatnich latach głównie tematyką dotyczącą kultury amerykańskiej oraz chrześcijańskiego feminizmu. Publikuje także w "Znaku", "Więzi", "Ethosie", "Tygodniku Powszechnym" i "Liście". W 2012 roku w wydawnictwie WAM ukazała się jej książka "Feminizm-antyfeminizm. Kobieta w Kościele". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Zwodniczy Harry czy sympatyczny Potter

Maryjo, naucz nas przyjmować Ducha

Mandatum

DOCENIĆ CODZIENNOŚĆ

Kobiecość po amerykańsku - duch i ciało


komentarzeFacebook