Archwium > Numer 464 (04/2012) > Felietony > CZYTALIŚCIE MACKIEWICZA?

CZYTALIŚCIE MACKIEWICZA?

Nie? A to przeczytajcie! Chodzi mi o Józefa Mackiewicza (nie mylić ze Stanisławem „Catem” Mackiewiczem, starszym bratem Józefa), którego niektórzy uważają za jednego z największych współczesnych pisarzy, jakich wydała Polska. W kwietniu mija 110 rocznica jego urodzin. Józef Mackiewicz mówił sam o sobie tak: zawód – pisarz, narodowość – antykomunista, przekonania – kontrrewolucjonista, kraj pochodzenia – Europa Wschodnia. To właśnie jego radykalny antykomunizm sprawił, że został skazany na zapomnienie nie tylko w PRL-u, ale także po 1989 roku. I rzeczywiście, dla większości Polaków jest postacią zupełnie nieznaną. Maciej Rybiński, zmarły w 2009 roku wybitny publicysta, dwa lata przed swoją śmiercią pisał: „Anatema, jaka została nałożona na Józefa Mackiewicza przez komunistów, obowiązuje do dziś. […] Nawet zmarły jest groźny dla żywych, bo daje świadectwo ich intelektualnego upadku i moralnego zaprzaństwa. Nie przez fakty z życiorysów, ale przez coś głębszego. Przez uświadamianie czytelnikom, że było możliwe jasne rozeznanie istoty komunizmu i nieukładanie się z nim w imię pragmatycznych celów”.

Mało kto wie, że to właśnie Józef Mackiewicz jest autorem zdania: „Jedynie prawda jest ciekawa”. Pisarz zmagał się, by do prawdy dotrzeć, by ją opisać. Jako naoczny świadek ekshumacji grobów w Katyniu w 1943 roku, nie ustawał w głoszeniu prawdy na temat tego stalinowskiego ludobójstwa. Napisał na ten temat wiele tekstów. Ukazywały się one w różnych językach, budząc złość PRL-owskich (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

In vitro, czyli biskupi przegranej sprawy

Duchowni molestujący i molestowani

Chwilowo opętani

MOTYWACJE

Pisane na cmentarzu


komentarzeFacebook