Archwium > Numer 316 (12/1999) > Supermarket > Bo Chrystus zmartwychwstał!

Bo Chrystus zmartwychwstał!

Dlaczego chrześcijanie świętują niedzielę?

Bo Chrystus Zmartwychwstał! Niedziela jest świętowaniem Zmartwychwstania, pamiątką zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią, radością wyzwolenia z niewoli zła. Każda niedziela jest małą Wielkanocą. Jakakolwiek rozmowa o świętowaniu musi zacząć się od ogłoszenia tej fundamentalnej prawdy wiary.

Święto ma sens tylko wtedy, gdy należy do Boga. Odebrane Bogu samo z siebie rodzi pustkę, ponieważ jego znaczenie, którym jest radość z Bożej obecności i dobroci, zostało usunięte. Jeśli nie ma Boga, każde świętowanie przypomina wesele w rozpaczy. Nie można naprawdę świętować w ramach li tylko skończoności.

Praca w niedzielę to naruszenie Bożego spoczynku, Bożego szabatu. Kościół broni świętości dnia Pańskiego, dlatego, że człowiek jest zależny od Boga. W tekstach Pisma Świętego, szczególnie w Starym Testamencie, czytamy słowa wypominające Izraelowi, że świątynia Boża jest w nieposzanowaniu. Bóg mówi do narodu wybranego: siejecie wiele, ale plon uzyskujecie lichy; przyjmujecie pokarm, ale nie macie go do sytości; pijecie, lecz nie gasicie pragnienia, pracujecie, ale zbieracie do pustego mieszka. Próbujecie coś zrobić, ale zawsze wam czegoś brakuje, a dzieje się tak dlatego, że dom Pański leży w gruzach.

Nie ma w świecie niczego równego relacji pomiędzy człowiekiem i Bogiem. Człowiek w swoim życiu i istnieniu jest przyporządkowany Bogu. Jeśli o tym zapomni, zamyka się w r (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Gużyński OP - ur. 1968, dominikanin, przeor klasztoru w Łodzi, dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego, rekolekcjonista, współpracuje z Boska.tv, opiekun Dominikańskiej Szkoły Wiary i Galerii "Zielona 13". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

CIESZCIE SIĘ I RADUJCIE

Oczyszczanie motywacji

LANDSZAFT CZY IKONA

Ziemski i niebieski

Słowo, które źle się kojarzy


komentarzeFacebook