Chanuka

Co ciekawe jednak — przez tysiąclecia w obchodach tego święta nie kładziono specjalnego nacisku na to, co stanowiło jego właściwy powód czyli na zwycięstwo militarne, koncentrując się na upamiętnianiu owego cudu z olejem. Dopiero po powstaniu nowożytnego państwa Izrael, żydzi zaczęli w święcie Chanuka dostrzegać to, czym ono jest w istocie — świętem niepodległości.

 

W grudniu żydzi obchodzą święto Chanuka, po polsku znane też jako święto świateł. Zwyczajowo uważa się, że jest to takie „żydowskie Boże Narodzenie”, tyle że zamiast choinki używa się w nim dziewięcioramiennego świecznika.

Historia sprawia, że wiele świąt chrześcijańskich wywodzi się z wcześniejszych żydowskich. Tak na przykład Wielkanoc wiąże się z Paschą. To bezpośrednio przed tym świętem Jezus został ukrzyżowany, Ostatnia Wieczerza zaś stanowiła paschalny seder, czyli rytualną ucztę, którą żydzi celebrują dla uczczenia ostatniego posiłku, jaki Izraelici zjedli w Egipcie w noc poprzedzającą ucieczkę. Podobnie też Zielone Świątki, czyli święto Zesłania Ducha Świętego obchodzone siedem tygodni po Wielkanocy wiąże się z żydowskim świętem Tygodni (obchodzonym siedem tygodni po święcie Paschy). Oba mają zresztą podobne znaczenie — zesłanie Ducha Świętego stanowi w rozumieniu teologów początek pierwszej gminy chrześcijańskiej oraz Kościoła. Z kolei święto Tygodni obchodzone jest przez żydów na pamiątkę otrzymania przez Mojżesza tablic z przykazaniami. Wydarzenie to legło u g (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tomasz Włodek - ur. 1965, pracownik naukowy, przebywa w USA, publikuje w miesięczniku "W drodze" oraz w polskiej prasie wydawanej poza granicami kraju. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Dwa kroki naprzód, krok w tył

Za co kochamy McDonalda

Pigułka szkolna

Przemija postać tego świata

Czego nie powiedział mufti Arabii Saudyjskiej?


komentarzeFacebook