Archwium > Numer 316 (12/1999) > Felieton > Ten dzwon już dzwoni

Ten dzwon już dzwoni

Jeszcze go nie ma, ale już dzwoni i budzi. Przede wszystkim sumienia. Bo wygnać nas z łóżka mogą równie dobrze kwarcowe budziki. Punktualne, ale nie tak skuteczne, gdy chodzi o rozbudzanie wyobraźni metafizycznej. Dzwon każe się obudzić i przetrzeć oczy, bo już za kilkadziesiąt dni wchodzimy w nowe Tysiąclecie. Nie chodzi przecież o ścisłość matematyczną, ale o świadomość przepływania czasu. Nadejście nowego czasu można ogłosić syreną fabryczną albo wystrzałem armatnim. Tak przynajmniej wydawało się dwóm paniom, które przysłały dwa wulgarne listy. Po co dzwon?! A ja uważam, że w czasie, który nie ma swego dzwonu, można się pogubić. Ten prawdziwy czas należy odmierzać biciem dzwonu. Czas jest najwspanialszym darem Bożym. Czas... czas nowego życia. Dla Boga jest on inny niż dla nas. Tysiąclecia ważą tyle co sekunda, a sekunda tyle co tysiąclecia. Do Boga nie zbliżamy się poprzez czas, ale poprzez łaskę, a oddalamy się przez grzech. Taka jest Chrystusowa miara czasu. Jedynie dzwon nam o tym przypomina.

Niespokojna Edith Piaf, całe życie poszukująca miłości i Boga, śpiewała o dzwonie, który obwieszczał narodziny Jasia, potem jego wesele, a na końcu pogrzeb. Tak, dzwon — żywych zwołuje, zmarłych opłakuje... Słucham tej piosenki często w swojej celi.

A nasza biblia narodowa, Pan Tadeusz, też wspomina ten Boży instrument.

 
Tak to na świecie wszystko los zwykł kończyć dzwonem.
Rachunki myśli wielkiej, plany wy (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Spotkanie z Karoliną

Wakacje moich dzieci

Pokłosie Lednicy

Na krańce świata

DOKTOR KADZIDŁO


komentarzeFacebook