Archwium > Numer 315 (11/1999) > Felieton > Czy można zdradzić tatry?

Czy można zdradzić tatry?

Moje zaślubiny z Tatrami odbyły się zaraz po nowicjacie. Ta mistyczna przestrzeń ukazała mi się, kiedy pojechaliśmy wszyscy na Rusinową Polanę. Wcześniej byłem wprawdzie tam raz z wycieczką szkolną, ale to było zupełnie coś innego. Z pierwszego pobytu pamiętam głównie pomnik Lenina, którego mój kolega uderzył pięścią w wielką głowę i miał z tego powodu kłopoty ze zdaniem matury. Szlaki były wtedy leninowskie i oznaczone gwiazdkami. Chwała Bogu, że wszystko wróciło do normy.

Koniec września spędziłem w Tatrach, gdzie na Bachledówce głosiłem rekolekcje dla paulińskich kleryków. Cudowna atmosfera domu i kościoła. To tam przebywał na modlitewnym odpoczynku Prymas kardynał Wyszyński. Chłonąłem zatem atmosferę domu, który użyczał mu gościny. Byłem szczęśliwy, mogąc w tym miejscu głosić moją wiarę, nadzieję i miłość do Jezusa i Jego Najświętszej Matki.

Szybko nawiązaliśmy kontakt. Bracia mieli wiele pytań, szczególnie o nowe ruchy i wspólnoty w Kościele i możliwość angażowania się w nie podczas klerykatu. Niekiedy wpadali na rozmowę. Utkwiła mi szczególnie jedna. Któryś z braci, starszy już, opowiedział mi, że nie znał swojego ojca, i że bardzo trudno mu sobie wyobrazić dobroć ojca, bo nigdy jej nie doświadczył. I teraz nagle odnalazł ojcowskie słowo dla siebie w listach duchowych założyciela sióstr Rodziny Maryi, arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. — Ojcze, on z taką czułością i troską to napisał, że czuję, jakby to wszystko było tylko dla mnie. A przecież te siostry mnie wychowały od maleńkiego. A sam arcybiskup, (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Staruszka świeca

OD PIERWSZEGO NUMERU

Habit nadziei

Mój program

Rozmawiał z Królową Jadwigą


komentarzeFacebook