Źródła nadziei

W San Sisto znajduje się obraz studiującego św. Dominika z psem trzymającym pochodnię. W tle inny dominikanin kijem przepędza psa. Napis mówi nam, że Dominik nie przeciwstawiał się diabłu siłą, ale studiami! Studia przygotowują nas do wypowiadania wyzwalającego słowa. Czynią to ucząc nas współczucia, pokazując nam, że Bóg jest obecny nawet w środku cierpienia, i że to jest właśnie miejsce, gdzie musimy wykuwać teologię. Studia dają intelektualną dyscyplinę, która otwiera uszy na słuchanie Boga, wzywającego nas do wolności.

 

Kiedy św. Dominik z narażeniem życia wędrował przez południe Francji, miał zwyczaj wesoło śpiewać. „Zawsze wydawał się radosny, za wyjątkiem chwil, kiedy czuł litość, gdy jego bliźniego dotykały problemy” 1. I ta radość Dominika jest nieodłącznym elementem naszego powołania do bycia głosicielami Dobrej Nowiny. Jesteśmy wezwani do „uzasadnienia tej nadziei, która w nas jest” (1 P 3,15). Dziś w świecie ukrzyżowanym przez cierpienie, przemoc i biedę, nasze powołanie jest trudniejsze i bardziej niż kiedykolwiek niezbędne. W każdym zakątku świata występuje kryzys nadziei. Jak żyć radością św. Dominika, pozostając ludźmi naszych czasów i podzielając kryzys narodów oraz mocne strony i słabości kultury? Jak mamy żywić głęboką nadzieję, ugruntowaną w niepodważalnej obietnicy Boga, obietnicy życia i szczęścia dla Jego dzieci? Tym listem chciałbym wyrazić następujące przekonanie: ży (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Timothy Radcliffe OP - ur. 1945, dominikanin, wieloletni wykładowca Nowego Testamentu na Uniwersytecie Londyńskim. W latach 1992-2001 generał Zakonu Kaznodziejskiego. W Polsce ukazały się jego książki: "Nazwałem was przyjaciółmi" (2002), "Globalna nadzieja" (2005), "Siedem ostatnich słów" (2006) oraz "Po co chodzić do kościoła?" (2009). Mieszka w Oksfordzie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Obietnica życia

Wysławiać, błogosławić, głosić

W PUBIE O KAZANIACH

POSŁUCHAJ, TO DO CIEBIE

Ściany wstydu


komentarzeFacebook