Archwium > Numer 313 (09/1999) > Szkoła > "Nawet im się nie chce chcieć"

"Nawet im się nie chce chcieć"

Wprowadzenie katechezy do szkół spowodowało, że na poziomie podstawówek uczęszcza w naszej okolicy 98% dzieci — w praktyce tylko Świadkowie Jehowy nie posyłają swoich dzieci na katechizację. Co zrobić jednak, gdy wyrośnięty 13–, 14–latek mówi wprost „psze pana — mie nie zależy”?

 

Gdy znajomi pytają „jak ci się uczy?”, odpowiadam, że najlepiej byłoby spytać moich uczniów. Naprawdę tak myślę — ostatecznie to ja jestem dla nich, nie oni dla mnie. Kim jestem dla nich? Panem od religii czy katechetą? Czy tylko mówię o Bogu, czy świadczę życiem? Czy prowadzę wykład religioznawstwa, czy katechizuję? Bo przecież, jeśli zabraknie oddźwięku w ich sercach, to coś się nam nie udało. Czy zawsze się udaje? Oczywiście, że nie. Przynajmniej nie zawsze to widać. Kiedyś, na początku mojej katechetycznej przygody bardzo się tym martwiłem. Byłem ogarnięty jakąś gorączką, neofickim zapałem, bardzo liczyłem na własne siły, wierzyłem we własne możliwości. Dzisiaj jest inaczej — spokojniej. Wiem, że my tylko siejemy — a wzrost daje Bóg. To nie usprawiedliwianie siebie, myślę, że jest to raczej widzenie spraw we właściwej perspektywie. Nie zwalnia mnie to absolutnie z obowiązku jak najlepszego przygotowania się do lekcji, ale już wiem, że rzucone ziarno pada na różną glebę i czasami wzrost bywa powolny. Oczywiście zdarzają się przypadki wyjątkowe, wręcz spektakularne, gdy widać efekty natychmiast — gdy ktoś zostaje po lekcji, aby porozmawiać, prosi o wyjaśn (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Mariusz Kayser - ur. 1954, absolwent biologii UAM oraz Studium Katechetycznego przy Papieskim Wydziale Teologicznym, od 1990 katecheta w szkole podstawowej, żonaty, ma dwoje dzieci, mieszka w Mosinie koło Poznania. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Zegar

DLACZEGO KSIĘŻA WSTYDZĄ SIĘ BYĆ KSIĘŻMI

O zapłodnieniu in vitro porozmawiajmy spokojnie

ZASKAKUJĄCO WIERNA KARYKATURA

SILNIEJSZA NIŻ ŚMIERĆ


komentarzeFacebook