Archwium > Numer 310 (06/1999) > Historia > Dziesięć lat (2)

Dziesięć lat (2)

Wolna i niepodległa Polska nie jest dziś i prawdopodobnie w dającej się przewidzieć przyszłości nie będzie zagrożona z zewnątrz. Wszystkie niebezpieczeństwa mają charakter wewnętrzny. Ale nie oznacza to, by można było je lekceważyć. Ostatnie 10 lat z pewnością nie były to lata zmarnowane w naszej historii. Można już chyba mówić o porównaniu tego okresu do czasów II Rzeczypospolitej, kiedy to potrafiliśmy w skrajnie trudnych warunkach zbudować silne, stabilne, szybko rozwijające się państwo. Polska niepodległa i demokratyczna jest spełnieniem marzeń wielu ludzi.

 
Spustoszenia po komunizmie

Wielokrotnie zwracano uwagę nie tylko na trudność z określeniem wyraźnej daty powstania III Rzeczypospolitej, lecz także na istotną różnicę, jeśli chodzi o społeczny entuzjazm i poparcie dla Polski odradzającej się w 1918 roku, po 123 latach rozbiorów i dla Polski odradzającej się w 1989 roku, po 45 latach komunistycznej dyktatury. Istnieje wiele zasadniczych kontrastów i bardzo wiele powodów różniących rok 1918 od roku 1989. Traktaty rozbiorowe wykreślały nasze państwo z mapy Europy, problem polski był problemem wewnętrznym przede wszystkim Rosji. Odradzająca się Polska odniosła świetne zwycięstwo wojskowe w wojnie z bolszewicką Rosją, co stanowiło czynnik pewnego rodzaju rekompensaty za nieudane powstania i inne klęski. Zaborcy nie dokonali tak strasznych jak komuniści spustoszeń w obszarze świ (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stefan Niesiołowski - ur. 1944, senator RP, członek PO, profesor entomologii, publicysta, autor między innymi książek "Wysoki brzeg (opowiadania więzienne)", "Niemieccy przeciwnicy Hitlera", żonaty, mieszka w Łodzi. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Rozważania na początku wieku

Europejscy entuzjaści

Fascynujące ćwierć wieku 1973-1998

Przegrana walka o pamięć

Pius IX i non possumus


komentarzeFacebook