Góry Tabor i Hermon

Ewangelie wspominają, że Jezus z wybranymi uczniami udał się na szczyt wysokiej góry, gdzie „...przemienił się wobec nich”. Chrześcijańska Tradycja umiejscawia to wydarzenie na górze Tabor. Warto jednak wspomnieć, że istnieją również inne hipotezy, lokujące ową górę w innych miejscach Palestyny. Jedna z nich umieszcza Przemienienie na szczycie góry Hermon.

Ewangelie wspominają, że Jezus z wybranymi uczniami udał się na szczyt wysokiej góry, gdzie „...przemienił się wobec nich. Jego odzienie stało się lśniąco białe tak jak żaden folusznik na ziemi wybielić nie zdoła. I ukazał im się Eliasz z Mojżeszem, którzy rozmawiali z Jezusem. Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: «Rabbi, dobrze, że tu jesteśmy; postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza». Nie wiedział bowiem, co należy mówić, tak byli przestraszeni. I zjawił się obłok osłaniający ich, a z obłoku odezwał się głos: «To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie». I zaraz potem, gdy się rozejrzeli, nikogo już nie widzieli przy sobie, tylko samego Jezusa” (Mt 17,1–8, Mk 9,2–8, Łk 9,28–36).

Chrześcijańska Tradycja umiejscawia to wydarzenie na górze Tabor, znajdującej się w południowo–wschodniej Galilei. Wbrew temu, o czym wspomina Ewangelia, nie jest to góra bardzo wysoka, jest jednak — z racji swojego przypominającego symetryczny kopiec kształtu oraz (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tomasz Włodek - ur. 1965, pracownik naukowy, przebywa w USA, publikuje w miesięczniku "W drodze" oraz w polskiej prasie wydawanej poza granicami kraju. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Wyznania fundamentalisty

Homeschoolersi

Trochę urodzone

Chanuka

Skrobanie emerytur


komentarzeFacebook