Archwium > Numer 311 (07/1999) > Czytelnicy w drodze > Piusa XII poczynania i milczenia wojennego czasu

Piusa XII poczynania i milczenia wojennego czasu

W interesującym artykule sprawozdawczym Legendy i archiwa o Piusie XII (nr 3–307 z 1999 r., s. 62–66) s. Alina Merdas RSCJ podstawowo przedłożyła treść artykułu Pierre’a Bleta SJ (Les accusations répétées contre Pie XII. «La légende ŕ l’épreuve des archives», z „La Documentation Catholique” z 19 kwietnia 1998 r., s. 381–386). Wkradły się tam jednak pewne nieporozumienia, które warto wyjaśnić.

Autorka wskazuje na edycję dokumentów Stolicy Apostolskiej odnoszącą się do drugiej wojny światowej, ale pisze o niej błędnie: „...wyszła w dwunastu tomach w roku 1981...” Rozpoczęta w 1965 roku seria ta — w jedenastu tomach, a dwunastu woluminach — ukazywała się na sposób ciągły, bez czekania na rok 1981 (w którym została ukończona). Tytuł: Actes et documents du Saint Siege relatifs ŕ la seconde guerre mondiale, skrótowo na ogół ADSS. Układ jest odmienny od podanego przez autorkę: tomy 1 i 4 to Stolica Apostolska a wojna w Europie; t. 2 to Listy papieża do biskupów niemieckich (oczywiście kontakty papiestwa z Rooseveltem należą do t. 1, nie zaś — jak podano — do t. 2); t. 3 w dwóch woluminach to sytuacja religijna nie tylko w Polsce, lecz także w krajach bałtyckich; t. 5, 7 i 11 to Stolica Apostolska a wojna światowa; t. 6, 8, 9 i 10 to Stolica Apostolska
a ofiary wojny. Od tomu 3 do trójosobowego składu redakcyjnego początkowo doszedł jezuita Graham, wybitny historyk Kościoła i jego dyplomacji. Ostatni tom opatrzono nadal czte (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.

     


zobacz także

Można nie jechać na Lednicę

Z dzieckiem w ukryciu

Jubileusz Ojca Antoniego

Współczucie i inteligencja

Opowiastki


komentarzeFacebook