Archwium > Numer 304 (12/1998) > Cystersi > Amerykańscy trapiści

Amerykańscy trapiści

Z otwartego na wieczorne wiadomości telewizora nagle dobywa się czysty śpiew gregoriańskiego chóru męskich głosów. Zdziwiona niecodziennością tego tła muzycznego odrywam się od aktualnego zajęcia — na ekranie napis Wyrzeczenia... Czekam sekundę... są dla mnichów. Połyskliwe wężyki geometrycznej konstrukcji coraz wyraźniej przybierają kształt łańcuszków i układają się w starannie skomponowaną ofertę jakiejś firmy jubilerskiej. „Kupujcie u nas złotą biżuterię. Świetne ceny”. Kończy się reklama, śpiew zamiera. Najdłużej pozostaje przesłanie ideologii naszych czasów, jakże kuszące, przerażająco antychrześcijańskie. „Wyrzeczenia są dla mnichów”. Nigdy nie dla nas. My i mnisi. Dwa światy odległe, nieprzystawalne. Czy rzeczywiście?

Dokładnie pięćdziesiąt lat temu w swojej autobiograficznej książce Siedmiopiętrowa góra Thomas Merton — wydawałoby się całkowicie odcięty od świata mnich klauzurowy w nikomu nieznanym zakątku Ameryki — objawił Amerykanom fascynującą głębię życia duchowego. Przy okazji spowodował, że ów zapoznany zaułek ziemi amerykańskiej — opactwo zakonu cysterskiego surowej reguły, klasztor trapistów Gethsemani w stanie Kentucky, w równo sto lat (znowu okrągła rocznica) po swoim założeniu uzyskał trwałe miejsce na kulturowej mapie USA i świata. Dzięki Mertonowi tysiące ludzi dowiedziało się o tym, że w połowie dwudziestego wieku żywe są ideały chrześcijańskiego monastycyzmu, że napisana w VI wieku reguła św. Benedykta może w dalszym ciągu inspirować.

Na początku l (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Joanna Petry Mroczkowska - dr nauk humanistycznych, tłumaczka, eseistka, krytyk literacki. W związku z pobytem w Stanach Zjednoczonych zajmuje się w ostatnich latach głównie tematyką dotyczącą kultury amerykańskiej oraz chrześcijańskiego feminizmu. Publikuje także w "Znaku", "Więzi", "Ethosie", "Tygodniku Powszechnym" i "Liście". W 2012 roku w wydawnictwie WAM ukazała się jej książka "Feminizm-antyfeminizm. Kobieta w Kościele". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Ochrzczona wyobraźnia

Zrozumieć zło

Wtorek w Nowym Jorku

Kobiecość po amerykańsku - duch i ciało

Zwodniczy Harry czy sympatyczny Potter


komentarzeFacebook