Po prostu Ojciec...

Bez Niego nie byłbym sobą. Czegoś by mi brakowało. Nie smakowałbym nawet samemu sobie. Byłbym jak obiad bez soli i pieprzu. Przecież to już od dwudziestu lat mamy swojego Papieża. Od dwudziestu lat na najwyższym urzędzie na świecie zasiada Polak, ukazując nas wszystkich, którzy pochodzimy z Jego narodu, całemu światu i samemu Panu Bogu. Ukazując również nam nas samych. Naszą godność i powołanie.

Za dwie sprawy pragnę Mu dzisiaj podziękować. Sprawy, które stały się treścią mojego życia. Jego solą i światłem.

Pierwsza — to przywrócił siłę i wagę naszym słowom. Nauczył nas mówić na nowo po polsku. Zaczął mówić po polsku tak, jak nikt wtedy nie mówił, a jak wielu przeczuwało, że trzeba byłoby mówić. Kiedy zaczął przemawiać, myśmy się z tymi słowami utożsamiali. To było coś takiego, jakbyśmy nigdy wcześniej nie słyszeli polskiej mowy. Ona w jego ustach stawała się odkryciem. Wszyscy przecież mówiliśmy po polsku. Od dzieciństwa mówiliśmy po polsku, w szkole, w domu, na ulicy, w radio i telewizji. Ale przecież to nie było to. Był to czas, kiedy podstawowe słowa wcale nie musiały znaczyć tego, co znaczyły. Myśmy myśleli i mówili między liniami, w domyśle bywało więcej niż na papierze czy na falach radiowych. To były mikroskopijne odległości, fałsze i zakłamania. Staliśmy się mistrzami żonglerki słowami, domysłów i żartów, ale równocześnie staliśmy się ofiarami tej niebezpiecznej zabawy. Myśmy podejrzewali, że można by inaczej, ale nikt nie wiedział, jak to robić. Czy to w ogóle możliwe. Nieliczni poeci i (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

70-latek

Beatyfikacja i co dalej?

Odszedł Pasterz Dobry

Wierzę w zmartwychwstanie

Zalęknieni staruszkowie - łączcie się


komentarzeFacebook