Archwium > Numer 302 (10/1998) > Ćwierć wieku > Fascynujące ćwierć wieku 1973-1998

Fascynujące ćwierć wieku 1973-1998

25 lat, które minęły od ukazania się pierwszego numeru miesięcznika „W drodze”, to lata pod wieloma względami w naszej historii najnowszej decydujące o spełnieniu testamentu Polski walczącej i politycznej emigracji, odzyskaniu wolności i już przez to samo fascynujące. Jest wiele powodów, dla których ten okres należy uznać za wyjątkowy, szczególny. Minione ćwierć wieku to czas, w którym pojawiła się coraz bardziej powszechna opozycja wobec systemu komunistycznego. Jest to fenomen, który jeszcze w latach sześćdziesiątych, nie mówiąc o pięćdziesiątych wydawał się nieziszczalnym marzeniem, czymś niemożliwym z samej natury komunizmu, faktem, na który sprawujący dyktatorską władzę sowieccy mianowańcy nie zgodzą się nigdy, albowiem musi to prędzej czy później oznaczać dla nich utratę władzy, a być może jeszcze poważniejsze kłopoty. Co też istotnie się stało. W następstwie działania demokratycznej, antykomunistycznej opozycji wykreowany został ruch społeczny i związek zawodowy NSZZ „Solidarność”, a następnie miała miejsce ostateczna dekompozycja i upadek dyktatury, co symbolizowane jest w przemianach roku 1989, chociaż z uwagi na powolny i ciągły charakter tego procesu bardzo trudno o wskazanie przełomowej, symbolicznej daty oznaczającej powstanie niepodległej, demokratycznej Polski.

Historia jest procesem ciągłym i chociaż zdanie to nie wygląda odkrywczo, to jednak przy okazji tego rodzaju rozważań warto je być może przypomnieć. Poszczególne procesy i zdarzenia wzajemnie się zazębiają, wynikają jedne z drugich i każda próba wyodrębniania (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stefan Niesiołowski - ur. 1944, senator RP, członek PO, profesor entomologii, publicysta, autor między innymi książek "Wysoki brzeg (opowiadania więzienne)", "Niemieccy przeciwnicy Hitlera", żonaty, mieszka w Łodzi. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Dziesięć lat (2)

Pius IX i non possumus

Bramy piekielne go nie przemogą

Dziesięć lat (1)

Ordonka i Osiecka


komentarzeFacebook