Archwium > Numer 302 (10/1998) > Św. Augustyn > Dwie lektury "Wyznań"

Dwie lektury "Wyznań"

Drogi Jacku,

Niewątpliwie Tobie zawdzięczam chęć przeczytania św. Augustyna. Nie była to inspiracja bezpośrednia, lecz jakoś Twój podziw dla osoby świętego zadziałał w tym właśnie kierunku. Były i inne motywy mojego zainteresowania. Zainteresowanie Grażyny i moje Abelardem, jej fascynacja tą osobą i jego wkładem w zmianę epoki. Było wreszcie, co tu ukrywać, przekonanie, że nie powinienem już więcej czytać drugorzędnych autorów, których można sobie darować, że trzeba zabrać się (nie wiadomo zresztą, po co) do łatania dziur w moim wykształceniu.

Czego szukałem w Wyznaniach? Nie mogę jasno sobie tego uświadomić, lecz miało to jakiś związek z próbą zrozumienia Średniowiecza, zarówno jego fascynacji zagadnieniami teologicznymi, jak i jego ograniczeń. Wiedziałem od dłuższego już czasu, że poglądy na Średniowiecze (można rzec odrodzeniowe czy oświeceniowe poglądy na ten okres), na których się wychowałem, nie są trafne. Przekonał mnie o tym już dawno Huizinga, przyczynił się do tego Le Goff i, później, Gilson.

Niewątpliwie pozostałem racjonalistą w tym mianowicie sensie, że interesują mnie spawy, które dają się rozumowo poznać i wyjaśnić, że mam niechęć do rozważania spraw owianych tajemnicą jakiegokolwiek typu. Jestem jednak racjonalistą łagodnym: nie twierdzę bynajmniej, że poznamy wszystko i sądzę (za Newtonem), że wciąż stoimy i stać będziemy przed morzem rzeczy niepoznanych, co zaiste powinno skłaniać nas, mimo wszelkich osiągnięć nauki, do skromności. Nie dziw jednak, że takie moje nastawienie skłoniło mnie do szukania w k (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.Jacek Salij OP - ur. 1942, dominikanin, duszpasterz, emerytowany profesor teologii UKSW, autor wielu książek i artykułów, mieszka w Warszawie. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Pielgrzymka pokoju

"Przeprośmy Boga za nasze grzechy"

Antysemicka lektura Starego Testamentu

OSTATNIA PRÓBA KOŚCIOŁA

SIEDZI PO PRAWICY OJCA


komentarzeFacebook