Kazanie na otwarcie

Jezus mówi: „Dokonało się!”. I wypełnieniem Jego życia jest akt ofiarowania swojej Matki i swego ukochanego ucznia. Zawierza ich sobie na wzajem. „Niewiasto, oto syn Twój”, „Oto Matka twoja”. Zakończeniem życia Jezusa jest akt ufności, który daje początek wspólnocie, Kościołowi. Ukochany uczeń zabiera Marię do swojego domu. Razem budują nowy dom, którego fundamentem jest zaufanie.

Kulminacją życia Dominika był również akt ufności. Na pierwszej kapitule generalnej w Bolonii w 1220 roku, przekazał Zakon w nasze ręce. Zawierzył głoszenie Słowa naszej trosce. Będąc generałem, chciał złożyć dymisję, ale bracia na to się nie zgodzili. Niemniej przekazał im władzę podejmowania decyzji, ponieważ nam ufał. U podstaw naszego wspólnego życia, naszego braterstwa leży to zaufanie. Na każdej kapitule generalnej podejmujemy zaufanie, którym obdarzył nas Dominik. Życie i misja Zakonu są w naszych rękach. Zawierzono nam budowanie naszego wspólnego domu, wzajemną opiekę nad sobą oraz nad naszą misją. Z pomocą naszego brata Dominika możemy okazać się godni tego zaufania.

Jak mamy troszczyć się o życie i misję Zakonu? Gdy umiera Jezus, Maria i ukochany uczeń stoją pod krzyżem i patrzą na Niego. Ale On odwraca od Siebie uwagę. Muszą spojrzeć na siebie: „Niewiasto, oto syn twój”, „Oto Matka twoja”. Być może to jest to, co zrobił również Dominik. Jesteśmy tutaj w obecności jego szczątków, ale on odwraca naszą uwagę od siebie. Chciałby zniknąć, zostać pochowany pod stopami braci. Chciałby być po prostu bratem Dominikiem, jednym z braci (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Timothy Radcliffe OP - ur. 1945, dominikanin, wieloletni wykładowca Nowego Testamentu na Uniwersytecie Londyńskim. W latach 1992-2001 generał Zakonu Kaznodziejskiego. W Polsce ukazały się jego książki: "Nazwałem was przyjaciółmi" (2002), "Globalna nadzieja" (2005), "Siedem ostatnich słów" (2006) oraz "Po co chodzić do kościoła?" (2009). Mieszka w Oksfordzie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Ściany wstydu

W PUBIE O KAZANIACH

WIELKODUSZNOŚĆ

Głoszenie słowa

POSŁUCHAJ, TO DO CIEBIE


komentarzeFacebook