Archwium > Numer 300 (08/1998) > Szukającym pokoju > Opowieść Adama: pokój, który nie jest z tego świata

Opowieść Adama: pokój, który nie jest z tego świata

Jak mówić o pokoju? W ciągu ostatnich lat w moim życiu zaszły zmiany, które sprawiły, że utraciłem sporo wiary w siebie. Jeszcze niedawno wydawało mi się raczej proste stanąć przed tłumem ludzi i przedstawić kilka sugestii na temat tego, jak być człowiekiem pokoju. Byłem w stanie uczynić to z określoną łatwością, jak i przekonaniem, że mam coś ważnego do powiedzenia. Jednakże, przygotowując się do tego występu, doznałem głębokiej wewnętrznej pustki, jałowości i zwątpienia w słowo, a nawet niewiary na temat mówienia czegokolwiek o pokoju, czynieniu pokoju, czy duchowości pokoju. Kusiło mnie, aby w ogóle odwołać ten wykład. Moje ubóstwo wydawało się zbyt paraliżujące.

Jednak jestem tutaj, a to dlatego, że w końcu postanowiłem podzielić się tym ubóstwem i uwierzyć w to, że Bóg nie chce, abym się przed wami ukrywał. W przeszłości mówiłem często, że modlitwa, sprzeciw, wspólnota są trzema głównymi aspektami pracy nad pokojem. Nadal wierzę, że to jest prawda. Jednakże powątpiewam w wartość mówienia o tym. Czy te pojęcia przynoszą to, co wyrażają? Nie jestem już tego taki pewien, jak byłem wcześniej. Nie jestem już pewien, czy jakiekolwiek słowa są w stanie nam pomóc osiągnąć człowieczeństwo, do jakiego powołał nas Bóg.

Cóż zatem czynić? Po kilku pełnych cierpienia godzinach rozmyślań poczułem, że powinienem powiedzieć wam trochę o moim obecnym życiu i spróbować odkryć w nim pewne aspekty pokoju Jezusa, pokoju, którego wszyscy poszukujemy.

Dwa lata temu przeprowadziłem się z Harvardu do Daybreak, to znaczy z instytutu dla najlepszych i najzdo (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Henri J. M. Nouwen - ur. 1932, zm. 1996, ksiądz holenderski, od lat 60. mieszkał w Ameryce. Ostatnie lata swego życia spędził wśród upośledzonych w Daybreak, kanadyjskim domu Arki koło Toronto. Autor książek "Zraniony Uzdrowiciel", "Potrzeba intymności", "Przekroczyć siebie". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Starajcie się...

Od magii do wiary

Modlitwa

Świętość, człowieczeństwo i modlitwa

Stać się ojcem


komentarzeFacebook