Archwium > Numer 300 (08/1998) > Szukającym pokoju > Opowieść Adama: pokój, który nie jest z tego świata

Opowieść Adama: pokój, który nie jest z tego świata

Jak mówić o pokoju? W ciągu ostatnich lat w moim życiu zaszły zmiany, które sprawiły, że utraciłem sporo wiary w siebie. Jeszcze niedawno wydawało mi się raczej proste stanąć przed tłumem ludzi i przedstawić kilka sugestii na temat tego, jak być człowiekiem pokoju. Byłem w stanie uczynić to z określoną łatwością, jak i przekonaniem, że mam coś ważnego do powiedzenia. Jednakże, przygotowując się do tego występu, doznałem głębokiej wewnętrznej pustki, jałowości i zwątpienia w słowo, a nawet niewiary na temat mówienia czegokolwiek o pokoju, czynieniu pokoju, czy duchowości pokoju. Kusiło mnie, aby w ogóle odwołać ten wykład. Moje ubóstwo wydawało się zbyt paraliżujące.

Jednak jestem tutaj, a to dlatego, że w końcu postanowiłem podzielić się tym ubóstwem i uwierzyć w to, że Bóg nie chce, abym się przed wami ukrywał. W przeszłości mówiłem często, że modlitwa, sprzeciw, wspólnota są trzema głównymi aspektami pracy nad pokojem. Nadal wierzę, że to jest prawda. Jednakże powątpiewam w wartość mówienia o tym. Czy te pojęcia przynoszą to, co wyrażają? Nie jestem już tego taki pewien, jak byłem wcześniej. Nie jestem już pewien, czy jakiekolwiek słowa są w stanie nam pomóc osiągnąć człowieczeństwo, do jakiego powołał nas Bóg.

Cóż zatem czynić? Po kilku pełnych cierpienia godzinach rozmyślań poczułem, że powinienem powiedzieć wam trochę o moim obecnym życiu i spróbować odkryć w nim pewne aspekty pokoju Jezusa, pokoju, którego wszyscy poszukujemy.

Dwa lata temu przeprowadziłem się z Harvardu do Daybreak, to znaczy z instytutu dla najlepszych i najzdo (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Henri J. M. Nouwen - ur. 1932, zm. 1996, ksiądz holenderski, od lat 60. mieszkał w Ameryce. Ostatnie lata swego życia spędził wśród upośledzonych w Daybreak, kanadyjskim domu Arki koło Toronto. Autor książek "Zraniony Uzdrowiciel", "Potrzeba intymności", "Przekroczyć siebie". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Drogi Ojcze

Chwała Chrystusa

Czy możecie wypić kielich?

Stać się ojcem

Starajcie się...


komentarzeFacebook