Archwium > Numer 465 (05/2012) > Felietony > CZY ŚCISKAĆ DŁOŃ DYKTATOROM?

CZY ŚCISKAĆ DŁOŃ DYKTATOROM?

Rozśmieszył mnie wywiad z Aliną Fernandez, córką kubańskiego dyktatora Fidela Castro, opublikowany przy okazji wizyty apostolskiej Benedykta XVI na Kubie. Pani Alina, która uciekła z Kuby w 1993 roku, stwierdziła, że nie wierzy w nawrócenie ojca z jednego prostego powodu: „On się uważa za nieśmiertelnego”. No cóż! To znana przypadłość nie tylko dyktatorów, ale także wielu innych ludzi, którzy postępują tak, jakby mieli żyć na ziemi wiecznie. Tymczasem z cmentarza żywy wrócił jedynie jeden człowiek, niejaki Jezus z Nazaretu, który jest akurat całkowitym przeciwieństwem ziemskich dyktatorów.

Przy okazji papieskiej wizyty na Kubie odżyły dyskusje o tym, jaką postawę powinien przyjąć Kościół wobec różnego rodzaju dyktatur, czy i jakie relacje należy utrzymywać z przywódcami, którzy drastycznie ograniczają wolność obywateli w swych krajach. Czyż wizyta Papieża w takim kraju, jakim jest dzisiaj Kuba, nie stanowi mimo woli jakiejś legitymizacji jego przywódców? Biskup Rzymu ściska dłonie Castro, wymienia z nim pozdrowienia, uśmiechy… Z drugiej jednak strony Papież jedzie do katolików w danym kraju, by ich umocnić i powiedzieć – choćby w delikatny sposób – o prawie do wolności.

Czy wizyta Ojca Świętego w kraju totalitarnym zmniejsza szanse na pozytywne zmiany, czy jest wręcz odwrotnie? Ciekawym przykładem jest historia Carlosa Saladrigasa, kubańskiego biznesmena mieszkającego w Stanach Zjednoczonych. Był on zdecydowanym przeciwnikiem wizyty Jana Pawła II na Kubie w 1998 roku. Uważał, że taka wizyta tylko wzmocni r (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Europa, geje i Humanae vitae

Chyba jestem bogiem?!

Pasikonik i aborcja

O wyższości postu nad karnawałem

Tsunami na rekolekcje


komentarzeFacebook