Archwium > Numer 467 (07/2012) > Dominikańskie tajemnice > KIM NIE BYŁ ŚWIĘTY DOMINIK

KIM NIE BYŁ ŚWIĘTY DOMINIK
Trzeba to w końcu powiedzieć - św. Dominik nigdy, ale to nigdy nie był: inkwizytorem, założycielem średniowiecznej inkwizycji papieskiej, nie przewodził torturom, polowaniu na czarownice i paleniu na stosie.

FOT. MACIEJ CHANAKA OP


Ze świętym Dominikiem i historią dominikanów jest jak z wielkim, starym gmachem: możemy podziwiać jego fasadę i kształt, proporcje i elegancję, zaglądać przez grube szyby i ciężkie zasłony, na moment spojrzeć do środka przez ledwo uchylone drzwi. Jest tak poważny i dostojny, że odpoczynku poszukamy raczej w ruderze św. Franciszka z Asyżu czy lichej plebanii Jana Vianneya. Czas zatem szeroko otworzyć drzwi, wejść i poznać Dominika bliżej, dosłownie od kuchni. Proponuję cztery krótkie wizyty, ale uprzedzam: będziemy zaglądać do najtajniejszych zakamarków i miejsc zazwyczaj zakrytych.

Święty Dominik i cynocefale

Co święty Dominik robił po zmroku? Cóż za pytanie! Oczywiście modlił się na dziewięć sposobów, pościł, biczował się, walczył z demonami i sypiał na kościelnej posadzce, czyli robił wszystko to, co przystoi średniowiecznemu świętemu. Listę tę jednak trzeba by uzupełnić o jeszcze jeden szczegół: czytał, a raczej przeglądał, pewien rękopis. Musimy się cofnąć do momentu, który historycy nazywają: „Dominik przed dominikanami”.

W 1198 roku Dominik opuszcza Palencję, gdzie pobierał nauki filozoficzno-teologiczne, i w wieku ok. 25–27 lat zostaje kanonikiem kapituły katedralnej w Osmie. Rok później obejmuje funkcję zakrystiana kapituły, odpowiedzialnego za naczynia, szaty i księgi liturgiczne, archiwum oraz bibliotekę katedralną. Najwidoczniej kanonicy uznali Dominika za człowieka uczciwego, solidnego i szanującego archiwalne starocie. Przez blisko dwa lata młody zakrystian – co zgodnym milczeniem potwierdzają wszystkie źródła – kielichów i (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tomasz Gałuszka OP - ur. 1978, dominikanin, dr hab. historii, dyrektor Dominikańskiego Instytutu Historycznego, wicedyrektor Instytutu Historii oraz kierownik Katedry Historii Starożytnej i Średniowiecznej UPJPII, sekretarz Międzynarodowej Komisji Studiów nad Chrześcijaństwem Polskiej Akademii Umiejętności, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego oo. Dominikanów, autor kilku książek, m.in. Inkwizytor też człowiek i Badania nad Biblią w XIII wieku, oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych. Mieszka w Krakowie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

PO CO NAM GRZESZNI PAPIEŻE?

BÓG NIE JEST KROWĄ

ENTLICZEK, PENTLICZEK

SZAFRANOWY CHŁOPIEC

CZESKI FILM O JANIE HUSIE


komentarzeFacebook